Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Kvůli demonstracím začala Jaceňukova vláda prověřovat podzemní úkryty

Kvůli demonstracím začala Jaceňukova vláda prověřovat podzemní úkryty

Kvůli demonstracím okolu úřadu kabinetu v Kyjevě začala vláda prověřovat podzemní tunely. Jak  uvedly ukrajinské Vesti, vládní agentury zvýšily zabezpečení a na přístupech jsou ozbrojenci.

Nejvyšší rada Ukrajiny
23.únor 2016 - 22:03

Vzhledem k protestům na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva začaly orgány státní moci zvyšovat bezpečnost. Podle zdrojů Vestí, se bezpečnost posiluje dalšími ozbrojenci, prezidentovu administrativu hlídají příslušníci Národní gardy, a na střechách mohou být odstřelovači. Kromě toho, úřady "pro každý případ" provádějí kontrolu podzemních tunelů a bunkrů.

„Nyní jsou úřady posíleny ozbrojenci. A na nádvoří kabinetu a uvnitř budovy hlídkují vojáci Národní gardy, sám jsem je viděl z oken výborů na Sadové," citují  Vesti poslance Sergeje Kaplina.

Podle něj úřady také začaly kontrolu podzemních tunelů pod budovou vlády a prezidentské administrativy.

„Je tam je velmi rozsáhlá síť podzemních tunelů, po revoluci jsem o to zajímal. Z kabinetu ministrů nebo prezidentského úřadu můžete dojít i stanici metra Kreščatyk, a téměř dojít do Šulavky,“ řekl Kaplin.

Nový Majdan bude krvavější než předchozí! tvrdí Jaroš

Podle bývalého poslance Tarase Černovila je nejslabším článkem z hlediska ochrany Nejvyšší rada.

„Samozřejmě je tam podzemní chodba, která vede k výborům na Sadové. Už tam jsou přechody mezi úřadem prezidenta a vládu, ale já jsem tam nikdy nebyl. Ale například na oknách parlamentu nejsou ani mříže, kromě toho, že brána byla posílena s dalšími pancéřovými vraty, které se dají jen obtížně zbourat," uvedl Černovil.

Bývalý člen procedurální výboru Dmitrij Šlemko si je jistý, že nyní jsou v Nejvyšší radě zabezpečeny všechny tunely.

„Je tam velmi rozsáhlá síť tunelů v hloubce 10-15 metrů. Výstupy z nich jsou ve výborech na Sadové, tři výstupy jsou na Šelkovičnoje a mají přístup na Hruševskou, přímo proti parlamentu. Pouští tudy pouze poslance, jejich asistenty už ne. Parlament sám je po obvodu a u všech vchodů pod dohledem Národní gardy. To samé platí i pro vládu a prezidentovu administrativu," sdělil  Šlemko.

Jak Vesti napsaly, podzemních chodeb ve vládní čtvrti je dostatek. Dokonce i po „oranžové revoluci" jeden bývalý úředník novinám řekl, že když demonstranti obléhali prezidentovu administrativu a vládu, chodili do práce přes nenápadné dveře v jednom z přechodů stanice metra Kreščatyk.

„Samozřejmě, že podzemní chodby jsou v budovách kabinetu a prezidentovy administrativy. Nicméně, aby se z nich mohlo jít přímo na metro, je nepravděpodobné. Spíše bude výstup někde v nenápadné instituci nebo kanceláři," doplnil Černovil.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti-ukr.com, foto: arch.)