Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev má smůlu: Haag se odmítl zabývat „anexí" Krymu!

Kyjev má smůlu: Haag se odmítl zabývat „anexí" Krymu!

Mezinárodní trestní soud v Haagu nezahájí trestní řízení proti Rusku na žádost Ukrajiny kvůli „anexi“ Krymu. Pro Ukrajinu je to nepříjemná zpráva.

Ilustrační foto
14.prosinec 2015 - 01:13

Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) nemůže zahájit trestní řízení na základě požafdavku Ukrajiny, týkající se „anexe" Krymu Ruskem. Tuto pravomoc - vyšetřovat případy spojené s akty agrese (např. anexe) - soud obdrží až v roce 2017, uvedlo ukrajinské vydání Korrespondentu s odkazem na tiskovou agenturu UNIAN.

„Toto ustanovení je sice zaznamenáno v Římském statutu, ale vstoupí v platnost v roce 2017. V listopadu 2017 se musí hlasovat, zda se chceme aktivizovat tuto část procesu, nebo ne. V závislosti na výsledcích hlasování budeme vědět, zda trestný čin spadá do pravomoci soudu," řekl mluvčí ICC Fadi El Abdallah.

„Krymská překvapení" z Francie a Británie rozzuřila Kyjev

Kromě toho, aby se změnil statut soudu, musí být ratifikován členskými zeměmi, tedy nejméně 30 zeměmi. Mluvčí ICC rovněž upozornil, že Ukrajina nebude moci jít k soudu i po vstupu v platnost uvedené změny. „Nemyslím si, že by to platilo k událostem, které se odehrály v minulosti. Události, které nastaly před účinností novely, pokud akt o agresi vstoupí v platnost, nebudou u soudu brány v úvahu," dodal Fadi El Abdallah.

(kou, prvnizpravy.cz, korrespondent.net, foto: arch.)