Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Lagardová k Porošenkovi: Asi jsme byli každý na jiné schůzce

Lagardová k Porošenkovi: Asi jsme byli každý na jiné schůzce

Petro Porošenko po setkání s Christine Lagardovou, šéfkou MMF, prohlásil optimisticky, že Ukrajina dostane další tranši od MMF v únoru.

Christine Lagardová a Petro Porošenko
7.únor 2016 - 20:02

"To jsme asi každý z nás byli na jiné schůzce," překvapeně reagovala Christine Lagardová," ano mluvili jsme o pomoci Ukrajině, ale není zatím nic podepsáno konkrétního."

Petro Porošenko po schůzce naopak hned oznámil, že je již dosaženo dohody o prodloužení úvěru. Ve skutečnosti se strany nedohodly na konečném znění memoranda a vzájemných závazcích a podmínek. Ačkoli politický faktor zpravidla nemá vliv na čerpání financí, tak ale možná rezignace premiéra Arsenije Jaceňuka může  ovlivnit načasování přidělování finančních prostředků. Píše se v článku ukrajinského portálu Apostrophe.

Skutečnost, že přidělení další tranše úvěru MMF se odkládá potvrdil pro Apostrophe vládní zdroj. "Je těžké odhadnout, kdy může být učiněno rozhodnutí MMF o přidělení další tranše".

Zatím není připravena konečná verze memoranda s povinnostmi smluvních stran. Po přijetí ukrajinského  rozpočtu na rok 2016 a změnách v daňových zákonech, ukrajinská vláda obdržela od MMF úpravy návrhu dokumentu. Ale administrace prezidenta Porošenka nabídla svou vlastní verzi změn, které jsou podstatně odlišné od vládní. Rozdíly se týkají zejména v pokračování otázky důchodové reformy, reformy státních bank, práce protikorupčního státního zástupce, privatizace a daňové reformy.

Současně zdroje z vlády ale i finanční komunity, obeznámené s pravidly MMF, říkají, že přidělení příští tranše úvěru není spojeno s politickými úvahami, jako je například rezignace generálního prokurátora Viktora Šokina nebo jiných úředníků a poslanců.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

"To je nesmysl a zcela nesouvisí s věci. Postavení nebo rezignace Šokina nemá v tomto případě žádný vliv na rozhodnutí MMF, rezignace některých ministrů, ať už jsou to reformátoři nebo ne, také nemá přímý vliv, ale samozřejmě rezignace ministra hospodářství Ajvarase Abromavičiuse nezlepší vyjednávací proces, " uvedl zdroj z finančních kruhů.

Pokud jde o vyhlídky na předčasné volby na Ukrajině tak v tom případě MMF obvykle zastaví přidělování finančních prostředků na období šesti měsíců před volbami v zemi dlužníka, ale pouze v případě, že jsou oficiálně oznámeny.

"Situace je obtížná. Stále nemůže dostat tranše, s kterými jsme počítali od září minulého roku. Politické hry  různých stran vládní koalice, a obecně i chování úřadů k našimi věřitelům nevzbuzuje absolutně žádnou důvěru, ale pouze poplach. Teď se řeší otázka, zda poskytnout úvěr vládě, kterou všichni chtějí změnit. Možná opravdu počkat na novou vládu a její program, " řekl předseda představenstva Asociace nezávislých bank na Ukrajině Roman Speck.

(rp,prvnizpravy.cz,apostrophe,foto:arch.)