Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Erdogan se musí vzdát svých iluzí o Velkém Turecku

Le Figaro: Erdogan se musí vzdát svých iluzí o Velkém Turecku

Země na Blízkém východě bez režimu, roztrhané na kusy, riziko gangrény džihádismu a riziko destabilizace je veliké a Turecko tomu právě spíše napomáhá, píše se v článku Le Figaro.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
14.leden 2016 - 21:21

V době, která vyžaduje opatrnost, turecký pezident Recep Tayyip Erdogan prováděl velmi nejednoznačnou politiku vůči Islámskému státu,  pouze k útoku v Suruci na konci července minulého roku byla nucena Ankara se připojit k boji proti Islámskému státu. Ale to bylo příliš pozdě, píše se v článku.

Teroristické útoky v úterý v Istanbulu udeřily v centru ekonomického a turistického kapitálu země, většinou oběťmi byli Němci, logicky by je to mělo přinutit k poslušnosti vůči  "Velkému Turecku" a mělo by si Německo "přehodnotit" hrozby visící nad svou zemi.

Erdoganova nenávist k Bašáru Asadovi je možná oprávněná, ale na tom nemůže být založená politika. Erdoganův útok na Kurdy, který vyprovokoval strach z kurdských ambicí na autonomii v regionu, mu pomohl upevnit moc v listopadových volbách, ale přitom se nesmí zapomínat na skutečnost, že Kurdové jsou hlavní baštou v boji proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Erdogan: Putin bombarduje Sýrii, aby tam založit svůj vlastní stát!

Autoritářství a některé nekonzistence tlačí samotné Turecko do nebezpečné hry, příkladem je zničení ruského bombardéru na konci listopadu. Ačkoli se Turecko připojilo ke koalici pozdě a neochotně, Islámský stát mu stále věří, Erdogan má přitom stejné nepřátele jako my. Jediný způsob jak se Erdogan může vymanit z této pasti je, že se musí opravdu připojit k boji, kde už bojují jeho spojenci z NATO a vzdát se svých iluzí o Velkém Turecku.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)