Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro se pozastavilo nad hysterií okolo ruských hackerů

Le Figaro se pozastavilo nad hysterií okolo ruských hackerů

V hollywoodských filmech všemocní ruští hackeři již dávno nahradili ruské špiony z dob studené války. Počítačoví zločinci v Rusku se stali novou noční můrou Západu.

Ilustrační foto
28.duben 2017 - 10:10

Le Figaro zjistil, že mnoho lidí v médiích mylně připisují trestné činy ruským hackerům kvůli své neschopnosti a nafukováním univerzální psychózy kolem ruské hrozby v kyberprostoru, aby odvrátili pozornosti od dalších významných hrozeb.

Jsou představováni v kapuci, černými koženými rukavicemi, a pochmurnou tváří. Obraz ruského hackera neopouští první stránky novin. Jeho poslední obětí se prý stali stoupenci Emmanuela Makrona. Představitelé japonské firmy k zajištění kybernetické bezpečnosti Trend Micro tvrdí, že ve spojení s vládou se ruští hackeři vloupali do webových stránek en-marche.fr kandidáta na prezidenta Francie.

V únoru, členové volební centrály Macrona hlásili, že en-marche.fr je podroben „tisícemi útoků v různých formách“, všechny útoky přišly z „východu, z Ukrajiny a z dalších zemí“. Zástupci státní agentury bezpečnosti informačních systémů dokonce varovali před nebezpečím, které představují „státy, jenž se uchýlily k hrozbám na internetu, aby získaly vliv“. Zástupci agentury „zjevně naráželi na Rusko“, poukazuje Le Figaro. Za dva roky se ruští hackeři stali hrozbou vznášející se nad mezinárodní diplomacií, uvedly noviny. Oprávněně? zamyslel se francouzský deník.
 
Dlouho před vlnou kybernetických útoků a obvinění z nabourávání, byl ruský hacker jedním ze stereotypu hrozby, která čeká v kyberprostoru. V roce 1990 odborníci v oblasti bezpečnosti informací začali varovat podniky a média před ruskou kibermafií. The New York Times napsal v roce 2007: „Rusko se stalo hlavním zdrojem všech neduhů na internetu, high-tech pirátství, jehož členové anonymně a beztrestně páchají zločiny, jak sedí ve svém pokoji nebo v kavárně.“ Jako obvykle v takových případech, Západ značně přehání. V hollywoodských filmech byla ruská špionáž studené války nahrazena jeho modernějším protějškem - ruským hackerem, který je schopen nejneuvěřitelnějších vloupání.

Činitelé USA „nakrmili" noviny falešnou zprávou o ruských hackerech

Ačkoli ruská kibermafie rychle prokázala nesporný talent, tak se vzlomy do internetu vždy zabývá více zemí, ne jen jedna. „Online zločin je všude a má mnoho podob,“ řekl Jef Mato programátor, který také píše pro Reflets.info.

Podle údajů Akamai Technoligies, první na seznamu zemí podle počtu DoS útoků – je  Amerika. Odtud pochází 24% kybernetických útoků tohoto typu. Rusku patří jen páté místo, za Čínou, Británií a Německem.
 
„Od jiných zemí má Rusko relativní toleranci, s níž se vláda chová k určitým činnostem (hackerů) a rovněž určitý vztah zpravodajských služeb a externích hackerů,“ uvádí Mato.
 
V průběhu doby obraz ruského hackera přestal zaplňovat mysl a postoupil své místo severokorejským a čínským protějškům. Obě země jsou podezřelé z provedení rozsáhlých počítačových útoků v zahraničí. Takže vznikla skutečná psychóza kolem státem financovaných hackerů, což vedlo k řadě závažných diplomatických konfliktů. Severní Korea byla obviněna z nabourání do Sony Pictures, poté, co pustila film, který zesměšňoval Kim Čeng-una. Čína je rovněž podezřelá z vniknutí do několika amerických společností za účelem průmyslové a vojenské špionáže.
 
Nicméně, v minulém roce se ruští hackeři hlasitě navrátili na stránky novin a časopisů. Tajemný tým přezdívaný Fancy Bear vstoupil do systému Světové antidopingové agentury. Fancy Bear údajně zjistil, že někteří sportovci směli brát nelegální drogy pro léčebné účely. O měsíc později, Fancy Bear, také známá jako APT28, znásobila své úspěchy: vloupali se do kanálu TV5 Monde, do vlády Německa a Turecka, do serveru americké demokratické strany. Dokonce je jim připisováno vloupání do počítačé šéfa volebního štábu Hillary Clintonové Johna Podesty. Tento vzlom byl široce chápán jako bod obratu závodu, který předurčil vítězství Donalda Trumpa ve volbách. Barack Obama dokonce přímo obvinil Vladimira Putina z povolení kybernetického útoku.
 
Současně Rusko zahájilo útok na další frontě - začalo šířit nepravdivé informace. Řada incidentů označuje záměr vlády v čele s Vladimirem Putinem ovlivnit výsledek voleb v jiných zemích světa, ke změně rovnováhy ve prospěch proruských kandidátů prostřednictvím propagandy ve sdělovacích prostředcích a šíření nepravdivých informací v sociálních sítích. Trollové se označili za ty, kteří hájí ruské zájmy. A to snahou zdiskreditovat soupeře Ruska vlnou nepravdivých fám a falešných zpráv. Ve Francii byl Emmanuel Macron obětí fámy o jeho osobním životě.

Nicméně, s plnou jistotou dohledat zdroj informačního útoku je velmi obtížné, ne-li nemožné, připouští Le Figaro. V případě Emmanuela Macrona nelze říci, že Rusko bylo iniciátorem vládního útoku. Francouzský deník nicméně konstatuje, že útok na Macrona připravila skupina, která má významné finanční a lidské zdroje, a útok je v ruském zájmu.
 
Nedávné útoky hackerů vytvořily kolektivní hysterii. Obraz ruského hacker stal všudypřítomným, a dokonce zastínil ostatní velmi reálné hrozby.„Budeme pravidelně zveřejňovat výsledky výzkumu čínských hackerů, ale nyní mohou vyvolávat mnohem menší zájem,“ uvedl strategický ředitel jižní Evropy pro Trend Micro Loic Guezo.
 
V tomto případě se pojmy jako „ruský kybernetický útok“, „ruský hacker“ používají k označení nejrůznějších jevů: šíření nepravdivých informací na sociálních sítích, provádění DoS útoků, phishing. „Útoky nemají stejnou míru účinnosti,“ upozorňuje konzultant pro řízení rizik a krizí Raina Stamboliyski. „Pokud jde o škody blokováním přístupu k webu na několik minut je to směšné ve svém účinku. Krádeží identity vašich věřitelů – je naopak více než nepříjemná operace."
 
Některá média z důvodu jejich neschopnosti připisuje Kremlu všechny možné kybernetické útoky, přičemž tradiční počítačová trestná činnost se často zaměňuje s vážnějšími útoky. V prosinci 2016 The Washington Post napsal, že se ruští hackeři vloupali do rozvodné sítě USA. Ale  počítač, kde  byl detekován virus, nebyl připojen k systému.
 
Několik zemí se odvážilo otevřeně obvinit Rusko z provádění kybernetických útoků. Obvinění, které jsme slyšeli ze Spojených států, zapadají do kontextu rostoucího napětí mezi oběma zeměmi. Postoj USA považuje Raina Stamboliyskiza politicky motivovaný. Obviněním Moskvu z počítačové trestné činnosti si Washington vybudoval pozici svého nepřítele.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: pl)