Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

„Levný" plyn z EU na Ukrajinu, který je dražší než ruský!

„Levný" plyn z EU na Ukrajinu, který je dražší než ruský!

Na Ukrajině je zaděláno na nový skandál okolo plynu. Jak se ukázalo, vláda opět lhala, že kupuje zemní plyn z Evropy, protože je levnější než ruský.

Ilustrační foto
27.únor 2016 - 01:12

„Průměrné náklady na pořízení plynu v Evropské unii jsou 200 dolarů," uvedl v lednu premiér Arsenij  Jaceňuk. Ministr energetiky Vladimir Demčišin sdělil veřejnosti na začátku února, že cena je ještě nižší. „Někde méně než 170 dolarů – což je základní cena s dopravou trochu méně než 200 dolarů," vysvětlil odmítnutí nákupu ruského plynu za cenu 212 dolarů za tisíc krychlovách metrů, uvedla ukrajinská redakce portálu EAdaily.com.

Podle ministerstva hospodářského rozvoje byla v Evropě průměrná cena plynu zakoupena v lednu za 231. To znamená, Ukrajina přeplatila 19 dolarů za každý tisíc metrů krychlových. A od ledna bylo z Evropy importováno 900 milionů metrů krychlových, takže protiruské ambice vedení stály Ukrajinu více než 17 milionů dolarů. Pro zemi, kterou před ekonomickým kolapsem chrání pouze zahraniční půjčky, je to obrovská částka.

Forbes: Ukrajina úspěšně nahradila ruský plyn....ruským plynem

„Ve skutečnosti, namísto přímé závislosti na Gazpromu získala Ukrajina nepřímou závislost na ruském plynu prostřednictvím evropských zprostředkovatelů. Koneckonců většina z plynu, které jsme získali z Evropy byla vyrobená v Rusku. Jen se prodává Ukrajině nejen pod jiným názvem, ale i jinými cenami,“ cituje portál ukrajinského odborníka na energetiku Valentina Zemljanského.

Nákup ruského plynu Ukrajinou se zastavil na konci listopadu loňského roku. Teplé počasí nyní umožňuje spravovat zemi s minimálním dovozem zemního plynu z Evropy.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)