Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Macierewicz: Genocida je v Rusku zakořeněná!

Macierewicz: Genocida je v Rusku zakořeněná!

Autor článku na ruském portálu RBK cituje polského ministra obrany Antoniego Macierewicza, který hovoří o teroristickém útoku a uvádí, že "Polsko mění verzi smrti prezidenta Kaczyńského ve Smolensku v roce 2010".

Antoni Macierewicz, polský ministr
16.březen 2016 - 21:22

Autor článku Jurij Pieriemitin připomíná, že v rozporu s názory Macierewicza jsou tři výbory vyšetřující tragédii, ketré popírají, že by na palubě došlo k explozi. "RBK" evokuje sobotní prohlášení polského ministra obrany, který vyvolal v Rusku polemiku.

Po celou dobu od tragédie byl Macierewicz horlivým stoupencem verze, podle které letadlo explodovalo ve vzduchu a nebylo zničeno při srážce s ranvejí. Konstatuje, že tuto verzi potvrdila komise v čele se současným ministrem.Szerokem a je popsána na základě výsledků šetření provedených v této věci a výsledků Millerovy komise.

"Prohlášení ministra by znamenalo provést revizi celého případu," konstatuje autor. Připomíná, že v únoru bylo obnoveno vyšetřování Smolenské katastrofy a byl zřízen nový výbor. Cílem je nejen zjistit příčiny této tragédie, ale také upozornit na  chyby, kterých se dopustila Millerova komise. "Ve stejné době, polské orgány oznámily plány na podání žádosti k Evropskému soudu pro lidská práva a přinutit Rusko, aby nepřekáželo vyšetřování polského vraku," uvádí autor.

Polská vláda: Havárii letadla u Smolenska mohla způsobit bomba!

Novinář cituje stanovisko Vadima Wołobujewa z Ústavu slavistiky Ruské akademie věd, který říká, že "Moskva i částečně vyprovokovala vznik alternativních verzí havárie, tím, že nepředala trosky letadla" .

Ministr Antoni Macierewicz vystoupil na Mezinárodním kongresu  "Problémy současné politiky. Ozbrojené konflikty a terorismus ", která se konala v Toruni na Vysoké škole sociální a mediální kultury.

Polský ministr obrany prezentoval divákům svou teorii o moderním terorismu, kterou používá ruský stát. Genocida je v kořenech Ruska. Rusko mlčí k tomu co se stalo během války s našimi otci. Jedině nové nezávislé Polsko mohlo žalovat Katynskou genocidu. Reakce na to byla smrt polské elity dne 10. dubna 2010 u Smolenska, uvedl Macierewicz.

Na slova  Antoni Macierewicza ostře reagoval Vladimir Markin, mluvčí vyšetřovacího výboru Ruské federace, stejně tak jako kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,rbk,foto:arch.)