Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Martin Stropnický předal Brdy CHKO naštěstí bez amerického radaru

Martin Stropnický předal Brdy CHKO naštěstí bez amerického radaru

Ministr obrany Martin Stropnický slavnostně předal Brdy nově vzniklé správě CHKO. Symbolicky odmontoval ceduli s označením Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy. V Brdech naštěstí nebyl instalovaný americký radar, jak si přál jiný ministr Alexander Vondra.

Symbolicky odmontoval ceduli s označením Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy
16.leden 2016 - 15:01

Symbolické předání od ledna 2016  již bývalého vojenského újezdu Brdy ministru životního prostředí Richardu Brabcovi a pracovníkům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti završilo   devadesátiletou historii tohoto významného cvičiště. Slavnostního předání v Jincích se třetí lednový pátek zúčastnila řada významných hostů, včetně ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka Generálního štábu generálporučíka Josefa Bečváře.

Brdy se po devadesáti letech otevřely veřejnosti
 

Odšroubováním cedule vojenského újezdu a přišroubováním nové, která již značí předání prostoru k užívání veřejnosti, skončila etapa toho významného cvičiště. Asi 90% území bývalého újezdu, s rozlohou přesahující 260km², tvoří les, zbylou část využívala armáda především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí.

K 1. lednu 2016, v souladu se zákonem č. 15/2015 Sb. o zrušení vojenského újezdu Brdy, bylo území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji. Jak uvedl náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, záměrem byla optimalizace výcvikových ploch. „Armáda přizpůsobila velikost výcvikového prostoru reálným potřebám s ohledem na současný stav,“ dodal generálporučík Bečvář.

Se vznikem CHKO jsou Brdy od letošního 1. ledna přístupné pro turisty, pěší a cykloturisté zatím mohou využívat 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum, což dle předpokladů bude do konce roku 2017. Armáda bude i nadále využívat posádkové cvičiště mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice s plochou čítající zhruba 50km².

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že veřejnost se nemusí obávat staré munice. Sanace probíhá dle norem. „Je to podle normy do 30 centimetrů hloubky. Pokud si tady vezme někdo motyku a začne kopat příkopy, tak riskuje i v tom dekontaminovaném prostoru, nicméně doufám v lidský rozum a soudnost.“

Ministři si předali patrona Brd Fabiána

Ministr v návaznosti na předání prostoru předal do rukou ministra životního prostředí i patrona a vládce brdských lesů Fabiána, který se tak stal ochráncem nejen vojáků, ale i veřejnosti. „Brdy nepředáváme s žádným nevyřešeným restitučním břemenem,“ uvedl na závěr ministr Martin Stropnický.


Budoucnost nové, chráněné krajinné oblasti je velice slibná a dá se očekávat návštěvnost v řádu statisíců turistů ročně. Pro ně je v plánu za pomoci Klubu českých turistů vyznačit nové trasy pomocí značek, dále se očekává výstavba zhruba 450 kilometrů cyklostezek a několik parkovišť pro automobily na okraji oblasti. Nejdůležitější je ovšem co nejrychlejší sanace od munice na zbývajícím, dosud pro veřejnost uzavřeném území.

„Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy, které jdou napříč územím, cyklostezky i trasy pro pěší, byly zpřístupněny dřív. To znamená třeba už v průběhu tohoto roku, nebo možná třeba část v první polovině tohoto roku,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

(ps, Prvnizpravycz, foto: Armáda ČR)