Svátek má: Marta

Zprávy

Velikost textu:

Medveděv: Ti, co zavedli sankce, museli být připraveni na odvetu!

Medveděv: Ti, co zavedli sankce, museli být připraveni na odvetu!

Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal embargo na zemědělské produkty z Albánie, Černé Hory, Islandu, Lichtenštejnsku a za „zvláštních podmínek" z Ukrajiny.

Dmitrij Medveděv, ruský předseda vlády
15.srpen 2015 - 18:06

„Nyní se ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a Spojeným státům, u nichž byly v srpnu loňského roku byly zakázány dodávky některých zemědělských produktů, přidá řada zemí, a to Albánie, Černá Hora, Island, Lichtenštejnsko a Ukrajina za zvláštních podmínek,“ řekl podle agentury TASS ruský premiér a připomněl, že tyto státy se připojily k dřívějšímu rozhodnutí o rozšíření sankcí EU proti Rusku.

„Ony (země) odůvodňují své připojení (o přistoupení k sankcím EU vůči Rusku) tím, že jsou povinny sankce zavést kvůli  řadě dohod s Evropskou unií. Ale tento postoj je jen zčásti opravedlnitelný,“ pokračoval Medveděv. „Připomínám, že je řada států, které mají podobnou dohodu s EU a na sankcích proti Ruské federaci se nepodílejí."

„Takže připojení k sankcím je vědomá volba, což znamená i připravenost na odvetu z naší strany, což se i stalo," konstatoval premiér.

Rusko oznámilo embargo na další rok v reakci na sankce EU
Medveděv: Rozšiřme potravinové embargo i na Ukrajinu!

Zákaz dodávek zemědělských produktů z Ukrajiny do Ruska vstoupí v platnost v případě, že Kyjev, odsouhlasí ekonomické část dohody o přidružení s Evropskou unií, dodal Medveděv. Připomněl, že Rusko dalo Kyjevu určitý čas - až do 1. ledna 2016.

„Po uplynutí této doby, pokud nedosáhneme dohody zprostředkované Evropskou unií, a žádné takové známky nevidím - vstoupí v platnost dříve přijaté dokumenty, které stanoví pro Ukrajinu běžný obchodní režim a potravinové embargo," uzavřel.

Agentura Interfax připomněla, že v případě Islandů se jedná především o dovoz ryb, u Albánie je to ovoce a ořechy, z Černé Hory pak masné výrobky. S Lichtenštejnskem je obchod téměř nulový. U Ukrajiny omezilo Rusko již dříve kvůli špatné kvalitě dodávky mléčných výrobků, sýrů, cukrářských výrobků, konzerv a ovocných šťáv.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: