Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Měli slovo: Problém je v povaze Čechů. Utrácejí i když na to nemají

Měli slovo: Problém je v povaze Čechů. Utrácejí i když na to nemají

"Obchodníci nemají problém s tím, že by uzavřeli obchody na pár dní, ale nechtějí poskytnout výhodu konkurenci. Existuje tady tedy jediná cesta, nařídit uzavření obchodů zákonem všem," bylo sděleno při diskusi v pořadu ČT Máte slovo.

V pořadu ČT Máte slovo se hovořilo o zavřených obchodech o svátcích
18.březen 2016 - 19:01

Ve studiu třetí březnový čtvrtek byli hlavními řečníky předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL sněmovny Jiří Mihola, předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný (ANO), dále tři ženy ... předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, vedoucí pokladní z Třince Jaroslava Kollárová a ještě neuvedeno jakým klíčem vybraný  zákazník z Prahy Tomáš Pásek. Všichni  diskutovali stručně řeřeno o zavřených  obchodech v době státních svátků. A diskuse to byla zajímavá.
 
„My nechceme lidi vychovávat, my se jen chceme přiblížit Západu a zajistit zaměstnancům v obchodě důstojné podmínky,“ zahájila diskusi odborářka Renáta Burianová, aby ji muž usazený mezi diváky podpořil.

„Paní Nováková asi do Evropy nemůže. Vyjeďte v neděli do Německa, do Francie a zkuste si tam nakoupit. Nejde to, ale nevšiml jsem si, že by v pondělí našli na ulicích někoho, kdo zemřel na ulici hlady. Čím my se to tady oblbujeme. My se tady bavíme o nějakých sedmi dnech a my z toho tady děláme tyátr,“  řekl  host v  publiku.

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková se nedala a bránila se i tvrzením, že  obchodníci z příhraničních oblastí s Německem a Rakouskem  žijí  o víkendech z nájezdů Rakušanů, Němců či dalších turistů, kteří si u nás nakoupí právě v neděli. "Proč mají být zvýhodněni zaměstnanci supermarketů, ale policisté či lékárníci nebo také restauratéři či pumpaři musejí pracovat o víkendu. To je jasná diskriminace," měl jasno zase poslanec Pilný, který stál  na straně Novákové.

„My z těch tržeb o víkendu nevidíme nic. Většina obchodních řetězců navíc patří zahraničním investorům, takže ekonomický efekt je pochybný. My si fakt přejeme mít to volno a být s dětmi. Ty peníze jsou pro nás až na posledním místě. To vám řekne každá žena. Rodiče s námi trávili nádherný čas. A nikdo neumíral, že si nemohl koupit pár bot a bochník chleba,“ prohlásila Jaroslava Kollárová coby  vedoucí pokladní z Třince.

Také Burianová byla proti, aby  srovnávali  pokladní ze supermarketů s policisty či lékaři.  „To jsou lidé, kteří pracují v úplně jiném režimu... Když si nekoupíte deset deka salámu, tak na to neumřete,“  Odbory si však jsou vědomy toho, že je to citlivé téma, spotřebitel si žádá nakupování o nedělích, takže o zavírání supermarketů neděli co neděli nikdo nemluví.

Měli slovo: Ta učitelka je socka, jezdí do školy mastnou tyčí
 

Vedoucí pokladní Kollárová na názor jedné z diskutujících z publika, že lidi chtějí nakupovat, prohlásila ...  „Mluvila jste se špatnými lidmi, možná s těmi, kteří mají strach mluvit,“ sdělila  a dodala, že práci prodavaček v supermarketu chce dělat málokdo, protože pokladní jsou pod velkým tlakem.

"Sama žiji v Moravskoslezském kraji a vím, jak těžké je najít práci. Pokud bych  se zaměstnavateli příliš vzpírala, mohla bych přijít o místo, a to je pro mě  jako matku tří dětí problém."

„To, co se tady odehrává, je těžká lobby ze strany obchodních řetězců,“ měla jasno odborářka  Burianová, která sama hovořila s řadou obchodníků, kteří nemají problém s tím, že by uzavřeli obchody na pár dní, ale nechtějí poskytnout výhodu konkurenci. "Existuje tady tedy jediná cesta, nařídit to zákonem všem."
 
„Problém je v povaze Čechů, kteří chtějí utrácet, když na to nemají,“ konstatovala další žena z publika. 

„Já si myslím, že je naprosto naivní si myslet, že můžeme český národ vychovávat tím, že mu v některé dny zavřeme obchody,“ hlásila prezidentka Marta Nováková.

„Já nechci odbíhat od tématu, ale podívejte se, co se dnes říká v souvislosti s uprchlickou krizí. Tady se všichni dovolávají našich hodnot, ale ve skutečnosti málokdo zná naše tradice,“ odklonil se od téma diskuse  poslanec za KDU-ČSL, který sám dodal, že on sám s dětmi navštěvuje v době volna poutní místa i památky, ale je škoda, že něco podobného nedělají i další spoluobčané. Jako perličku dodal, že Marta Nováková by si měla uvědomit, že je prezidentka Svazu obchodu ale rovněž  cestovního ruchu.

Nu a v podobném duchu se hovořilo a mluvilo až pořad po hodině zase skončil konstatováním, že o zavřených obchodech rozhodnou stejně poslanci, z nichž dva byli ve studiu v záři reflektorů.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: z TV)