Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Měli slovo: Ta učitelka je socka, jezdí do školy mastnou tyčí

Měli slovo: Ta učitelka je socka, jezdí do školy mastnou tyčí

"Ta učitelka je socka. Jezdí do školy mastnou tyčí," citoval jeden z diskutujících v pořadu ČT Máte slovo jednoho z rodičů. Ta slova pedagog zaslechl, když žák základní školy vystupoval z drahého automobilu svého otce, kam byl jím přivezený před školu. 

V pořadu ČT Máte slovo se hovořilo o šikaně
12.březen 2016 - 20:01

V pořadu České televize Máte slovo moderovaným Michaelou Jílkovou poslouchala podobným  příběhům o šikanování a znevažování učitelů ministryně školství, mládeže a tak trochu tělovýchovy, jak nedávno sama řekla zde ...  Kateřina Valachová.

Členka Sobotkova kabinetu přiznala, že učitelé nemají ve společnosti u některých  rodičů takový respekt, jaký by si zasloužili, což vyplývá i z jejich platového hodnocení, ale v diskusním pořadu vyslechla ministryně ještě další  děsivé svědectví od pedagogů i nepedagogických pracovníků ve školství.


Co si musí od dětí vyslechnout  kuchařky, vychovatelky na internátech nebo i mistři odborného výcviku je  nepublikovatelné.

Vedle ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové stál ústřední školní inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal a ještě psycholog David Čáp. Proti nim pak předseda Sdružení učňovských zařízení a ředitel SOU Ohradní Karel Dvořák, paní učitelka Jitka Česká a ředitel ZŠ Glowackého v rezignaci Miroslav Koranda. Všichni  debatovali v pořadu Máte slovo druhý březnový čtvrtek s moderátorkou  Michaelou Jílkovou  o šikaně učitelů na českých školách.

Úvodem bylo připomenuto, že v roce 2015 bylo napadeno 16 učitelů. "Kdy se s tím začne něco dělat?" ptala se moderátorka.

Ředitel Karel Dvořák popsal situace, při kterých  žáci učitelům nadávají, tykají jim,  mlátí třídní knihou o lavice, ničí nábytek a dokáží ve vzteku i prorazit  dvéře.

Ministryně Valachová přiznala, že na ministerstvu o šikaně vědí. Mají povědomí, že šikana na našich školách zdomácněla, a něco se s tím dělá.

Učitelka Jitka Česká zase připomněla kauzu šikanované učitelky, která zemřela, ale České zůstalo podivné, že nic neslyšela o třídním učiteli té třídy. Ten tam podle ní mohl sehrát důležitou roli.

Že na průmyslové škole v Praze v Malešicích nebylo něco dlouhodobě v pořádku potvrdila i další diskutující.  Vychovatelka s dlouholetou praxí  se i na internátu, který náležel škole,  také setkala se šikanou. Potvrdila, že žáci vůči ní občas používají slova, která opravdu nelze v televizi opakovat. Posteskla si také nad tím, že se jí u nadřízených nedostalo zastání, což ji mrzelo.

Miroslav Koranda, který se dostal do povědomí veřejnosti tím, že vlepil pohlavek jednomu neukázněnému  žákovi a nyní je ve stavu rezignujícího z funkce ředitele, upozornil na zásadní příčiny tohoto stavu. Mohou za to rodiče. Učitelé mají fakticky příliš málo nástrojů, kterými by bylo možné žáky umravnit, třeba když děti leckdy mluví vulgárně. Tady by měli pomoci  rodiče. Ti  často se školou nekomunikují.

Psycholog David Čáp se ohradil proti výrazu Korandy, který hovořil o výchovném pohlavku a přidal ještě jeden pocit. „Nenamlouvejme si, že je dnešní generace horší než ty předchozí. Už v roce 1954 byla napsána kniha Džungle před tabulí, která velmi barvitě popisuje to, co tu slyšíme i dnes,“ upozornil pilný čtenář Čáp.

Muž z publika Daniel Rovný sdělil, že se jako IT pracovník na jedné ze škol setkává s případy,  že žáci na něho na chodbách nevhodně pokřikují. "A to nejsem drobného vzrůstu," dodal, aby upozornil, že si cíle problematické děti vybírají ve všech vahových kategoriích.  

„Já bych se rád otočil tady na paní ministryni. Požádaly mě o to paní kuchařky, které prý slýchají mnohé, když vydávají dětem obědy. „Ahoj prostitutky, co to tady vaříte za ejakuláty,“ citoval slova některých žáků. Musejí je poslouchat ženy, které jsou samy matkami a berou nějakých 11 tisíc korun měsíčně. Když si pak škola zavolá rodiče takových dětí k projednání  problému, žáci slyší, jak maminky na ředitele třeba i řvou. „Matka řve na ředitele: Vy jste úplnej debil,“ popsla Rovný aktuální  džungli ve školství 2016. 

„Neměli by ti žáci, kteří šikanovali učitelku, skončit někde v diagnostickém ústavu? Ty záběry dostupné na internetu jsou otřesné, na to se ani nedá dokoukat. Oni dostali jen podmínečné vyloučení,“ rozlobila se Míša Jílková a chtěla od Čápa rozřešení. „Měl by přijít kázeňský trest. Ale jaký, to je na zvážení té školy,“ poradil Čáp a jedním dechem dodal, že školy nevyužívají nástrojů, které mají k dispozici třeba uplatněním  školního řádu.

"Řadě ředitelů chybí odvaha," prohlásila další diskutující ředitelka jedné z českých středních škol a upozornila i na to, že vylučovanými dětmi mohou být potomci vlivných regionáních politiků, případně podnikatelé, kteří jako na potvoru sponzorují zrovna školství. Navíc ředitelé nechtějí vyloučit problémové žáky, aby nedostali méně peněz na fungování školy. Ředitelé často také  stojí proti vysokoškolsky vzdělaným rodičům, kteří své kroky konzultují i s právníky. Ředitelé jsou pak osamoceni.
Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující si nenafackovali

Pokud jde o konkrétní případ učitelky, která byla šikanována a později zemřela, škola byla zkontrolována Českou školní inspekcí a vše bylo shledáno v pořádku.

"To ukazuje, že Česká školní inspekce nefunguje. Jinak ta učitelka vzhledem ke svému zdravotnímu stavu neměla být vůbec zaměstnána," pronesl v závěru redaktor odborného webu. Tomáš Zatloukal oponoval, že inspektoři dělají, co mohou. Ministryně Valachová jej doplnila, že tento případ je stále šetřen a konkrétní poznatky a důsledky budou ještě vyvozeny.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: z TV)