Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová, kde jsi? Merkelová, pomoz nám!

Merkelová, kde jsi? Merkelová, pomoz nám!

Vzhledem k tomu, že balkánská cesta pro uprchlíky je prakticky nepropustná, situace v Řecku se zhoršuje.  "Žádáme Evropskou unii o pomoc, ale také požadujeme, aby EU realizovala politiku, na které se dohodla," říká řecký ministr pro migraci.

Z makedonských hranic
2.březen 2016 - 21:01

Makedonie uzavřela své hranice s Řeckem, migrantům se sice podařilo prolomit bránu v oplocení, ale makedonská policie je pomocí slzného plynu a omračujících granátů zatlačila zpět.

Řecká vláda  tvrdí, že už nemá uprchlickou krizí pod kontrolou. Týden před dalším z "klíčových" summitů  EU, se situace opět dramaticky zhoršila.  V řeckém přístavu Pireus v Aténách, mezitím přistávají další tisíce migrantů. Řecký ministr pro migraci Yannis Mouzalas řekl pro německý Süddeztsche Zeitung, že to je "počátek humanitární katastrofy".

Do Makedonie může za týden vstoupit jenom několik stovek uprchlíků z Řecka. Takzvaná  balkánská cesta je prakticky uzavřena. Denně do Řecka připlouvá až 3000 uprchlíků. V současné době zde zůstává  okolo 25.000 migrantů. Podle ministra Mouzalase "by mohl vzrůst jejich počet až na 70 000 ve velmi krátkém čase".

"Snažíme se poskytnout všem uprchlíkům důstojné podmínky," řekl Mouzalas," žádáme ale EU o pomoc, požadujeme také, aby EU realizovala migrantskou politiku, o které rozhodla."

Merkelová: Můj způsob řešení migrační krize je správný!

S tímto výhledem je pro Řecko obtížné čelit ekonomické situaci. Mouzalas tvrdí, že je logické spojovat migrantskou krizi s řeckou dluhovou krizí. Ministr požaduje po EU podporu 485 milionů euro jako pomoc při mimořádných událostech. 

Také v Aténách se zhoršila situace. V uprchlickém táboře je více než 6000 migrantů, kteří zde nechtějí zůstat. Terminálu pro cestující v přístavu Pireus se musí použít jako nouzové přístřeší. Staré letiště v Aténách je také používáno jako ubytovna. V pondělí demonstrovalo asi 200 afghánských uprchlíků, protože chtějí pokračovat dále do Evropy a Řekové je nepouštějí.

Na severu Řecka došlo k prvnímu podezření z xenofobního žhářského útoku na plánované uprchlické ubytovny. Dva sály v malém městečku Giannitsa byly téměř zcela zničeny.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitunf,foto:arch.)