Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

MI6 tajně shromažďuje údaje o údajných Putinových "zločinech"

MI6 tajně shromažďuje údaje o údajných Putinových "zločinech"

Tajná zpravodajská služba MI6 a Scotland Yard shromažďují informace o údajných ruských leteckých útocích proti civilním cílům v Sýrii, píše Daily Mail. Na první pohled se jedná o protiputinovský propagandistický tah.

Ilustrační foto
6.březen 2016 - 18:06

Podle publikace, data z „tajné" dokumentace mohou sloužit jako podklad pro obvinění Vladimira Putina z válečných zločinů a zřízení mezinárodního tribunálu.

Jak deník uvedl, detektivové Scotland Yard jsou již v Libanonu.Jejich úkolem je sledovat činnost ruských letadel v sousední Sýrii (Zvláštní je, že se Spojené království rozhodlo využít domácí policii – Scotland Yard – pro vyšetřování dění v cizí zemi, navíc tak podivně, že nikoliv přímo v Sýrii, ale u sousedního státu – pozn. red.).
 
Aktivisté za lidská práva Amnesty International tvrdí, že Rusko útočí na nemocnice v oblastech držených rebely ve snaze zastrašit místní obyvatelstvo a přinutit jej k podpoře prezidenta Asada. Ve městě Aleppo „kde působí oblíbená Svobodná syrská armáda, bylo loni od září bombardováno  8 nemocnic," napsal britský deník.
 
Jak poznamenaly noviny, v posledním měsíci britský ministr zahraničí Philip Hammond varoval Moskvu, že „bombardování nemocnic se rovná válečným zločinům". Následně zdroje v britském ministerstvu zahraničí potvrdily Daily Mail, že Londýn „pečlivě studuje" situaci v Sýrii.
 
Moskva opakovaně popírá, že by jejich letadla zasáhla lékařská zařízení, která jsou chráněna mezinárodním právem. Trvá na tom, že bombarduje pouze teroristy.
 
Vlivný výbor amerického Kongresu rovněž hlasoval pro vytvoření vojenského tribunálu pro Sýrii. Očekává se, uvedly Daily Mail, že američtí diplomaté budou hledat podporu pro tuto iniciativu v OSN.

Američané věděli, že v Kunduzu bombardují nemocnici!

Západ již delší dobu tvrdí, že Rusko zasahuje civilisty. Avšak dosud nepřinesl přesvědčivé důkazy. Skutečností ale je, že americké letectvo bombardovalo nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu, k čemuž se následně přiznalo, a za což se prezident Barack Obama pokusil lékařům omluvit.

Zarážející na informaci Daily Mail je jen nynější, momentální „citlivost“ britského tisku k tzv. kolaterálním škodám (termín, který zavedla americká vojenská propaganda – pozn.) války v Sýrii. Vyprovokování a zásobování zbraněmi syrských povstalců včetně islámských fanatickcýh „uřezávačů hlav“, který v stál už v této zemi přes 250 tisíc životů, ho nechává chladnými. Stejně tak jako k milionům mrtvých po invazi do Iráku zejména amerických a britských sil. O desetitisících mrtvých civilistech v Afghánistánu nemluvě.

Obecně lze na myšlenku zřízení mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny přistoupit. A vůbec není třeba hájit Rusko. Potom by ale v prvních řadách masových zločinců museli stát především George Bush mladší, Hillary Clintonová, Bill Clinton, Barack Obama, a za nimi by se potom mohl ostudně a závistivě krčit Vladimir Putin.

Bez vyšetření všech zločinů, kterých se dopustily armády USA a Velké Británie a jejich spojenců v jimi rozpoutaných válkách v 21. století, lze konstatovat, že nynější britský pokus jen jednostranným propagandistickým tahem.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)