Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Na hranicích s Ruskem se to bude ježit zbraněmi!

Na hranicích s Ruskem se to bude ježit zbraněmi!

Vzhledem k tomu, že se prvky, které ukončily studenou válku před dvěma desítkami let, bortí, můžeme pro příšrí rok odhadnout, že se vztahy NATO a Ruska zřejmě nezlepší. A mezi nimi se budou hromadit zbraně.

Ilustrační foto
30.prosinec 2015 - 01:04

Posledním příspěvkem k návratu do dob mrazivých vztahů pochází od amerického velitele pozemních sil v Evropě Bena Hodgese. Ten plánuje vytvořit do konce roku 2016 na území Bulharska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Estonska předsunuté sklady těžké vojenské techniky Spojených států.

Tento příspěvek k světovému míru si samozřejmě nenechali ujít pozornosti ani v Moskvě. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharové by „taková opatření, pokud budou provedena, by hraničila s porušením klíčových ustanovení Zakládající listiny Rusko – NATO z roku 1997, podle které se Aliance zavázala neumísťovat podstatné bojové síly na území těchto zemí na stálém základě. Předsunuté sklady bojové techniky znamenají právě stálou vojenskou přítomnost a na skutečnosti, že personál bude formálně rotovat, to princip nemění.“

Mluvčí ministerstva zahraničí připomněla, že Rusko dobrovolně a plně dodržovalo bezprecedentní politické odhodlání, aby stáhlo své zbraně z území východní Evropy a pobaltských států.

„Nynější tak rozsáhlá vojenská příprava ze strany Spojených států, naprosto přehnaná pod záminkou ochrany spojenců před neexistující „ruskou hrozbou", neodpovídá zájmu míru a bezpečnosti v Evropě, ale také znovu potvrzuje zaměření Washingtonu na eskalaci napětí a podkopává stabilitu kontinentu,“ poznamenala temně.

„Stále existuje naděje, že si jsou architekti nového vydání studené války „ze zámoří“ stále vědomi rizik a negativních důsledků urychlené militarizace jedné z vojenského hlediska z nejklidnějších oblastí světa, a budou moci předvést politickou vůli a odmítnou schémata a metody éry blokové konfrontace," dodala asi s novoročním optimismem Zacharová.

Během 1,5 roku se NATO a Rusko 66krát ocitly na pokraji války!

Ačkoliv to jen naznačila, je zřejmé, že Rusko na tento případný krok NATO odpoví. Na což jistě odpoví Aliance dalším vojenským posílením, na které Moskva zareaguje adekvátně a.... Máme se tedy příští rok na co těšit.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)