Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Na odvrácené straně Měsíce slyšely posádky Apolla bizarní zvuky (VIDEO)

Na odvrácené straně Měsíce slyšely posádky Apolla bizarní zvuky (VIDEO)

<< VIDEO >> Během letu Apolla 10 v roce 1969 posádka na odvrácené  straně Měsíce slyšela neobvyklé zvuky. Nahrávka byla zveřejněna nyní poprvé v seriálu o programech NASA.

Jeden z astronautů Apolla 10
28.únor 2016 - 01:12

Tyto podivné pískání zvuky byly zaznamenány a zaslány zpět do řídícího střediska v texaském Houstonu.

Na palubě Apolla 10 byli astronauti Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan a všimli si při letu kolem odvrácené strany Měsíce neobvyklých zvuků, přicházejících z vnějšího prostoru. Videozáznam ukazuje jak diskutovali o "vesmírné hudbě".

Astronauti nebyli ochotní říci šéfům NASA o zvucích ze strachu, že je nebudou brát vážně nebo dokonce, že by nebyli zařazeni do  budoucích vesmírných misí.Inženýři NASA se domnívají, že jde o možné rušení rádiovými signály, ale tato verze všechny nepřesvědčila.

Al Worden, který letěl na Apollu 15, řekl: "Logika mi říká, že jestli tady nějaký zvuk byl zaznamenán, tak tu ještě něco existuje."

Michael Collins, který letěl v Apollu 11 sólo kolem odvrácené strany Měsíce, zatímco jeho kolegové astronauti Edwin "Buzze" Aldrin a Neil Armstrong přistáli na Měsící jako první lidé, potvrdil, že také slyšel o "děsivých woo-woo zvucích", ještě před svou misí.

"Kdybych nebyl varován o těch zvucích, tak by mne to vyděsilo," napsal Collins píše ve své knize.

Měsíc je v synchronní rotaci se Zemí, což znamená, že jedna strana Měsíce („přivrácená strana“) je stále obrácená k Zemi. Druhou, „odvrácenou stranu“, z větší části nelze ze Země vidět. Většina odvrácené strany byla až do éry kosmických sond zcela neznámá. Odvrácená strana je občas nazývána také „temnou stranou“. „Temná“ v tomto případě znamená „neznámá a skrytá“ a nikoliv „postrádající světlo“; ve skutečnosti přijímá odvrácená strana v průměru zhruba stejné množství slunečního světla jako přivrácená strana. Kosmická loď na odvrácené straně Měsíce je odříznuta od přímé radiové komunikace se Zemí.

(rp,prvnizpravy.cz,skynews,foto:arch.)