Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

NASA: Začátkem března by mohl asteroid zabít tisíce lidí

NASA: Začátkem března by mohl asteroid zabít tisíce lidí

Nejspíše 5.března se dostane na trajektorii kolem Země asteroid 2013 TX68, který je větší než tzv. čeljabinský a při vstupu do zemské atmosféry by způsobil dvakrát větší explozi než v případě čeljabinského asteroidu.

Výbuch meteoritu nad Čeljabinskem
5.únor 2016 - 18:01

Asteroid 2013 TX68 by se mohl pohybovat kolem Země na trajektorii s největší vzdáleností 14 milionů kilometrů a nejblížší 17.000 kilometrů. Rozdíly ve vzdálenostech jsou tak velké, protože byl pozorován krátce a vědci předpokládají, že asteroid se znovu objeví v jejich dalekohledech a budou moci přesně určit trajektorii asteroidu.

Podle vědců z Centra pro NASA NEO studií (CNEOS) v Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie, neexistuje žádná možnost, že by tento objekt  mohl dopadnout na Zemi. Upozornili i na velmi malou šanci, že tento asteroid by mohl dopadnout na Zemi 28. září 2017 a průlety v  letech 2046 a 2097 mají ještě menší pravděpodobnost nárazu.

"Možnosti kolize při některém z těchto tří budoucích termínů průletu jsou příliš malé, aby byly jakékoliv skutečné obavy," řekl Paul Chodas, manažer CNEOS, "Očekávám, že jakékoliv další pozorování tuto pravděpodobnost zvýší. "

Velikost planetky 2013 TX68 se odhaduje na asi 100 stop (30 metrů) v průměru. Pro srovnání, asteroid, který se rozpadl v atmosféře nad Čeljabinskem v Rusku před třemi lety měl průměr přibližně 65 stop (20 metrů). V případě, že asteroid o velikosti 2013 TX68 by vstoupil do zemské atmosféry, pravděpodobně by došlo k vzduchové explozi s dvojnásobnou energií než v případě čeljabinské události.

Čeljabinský meteor byl velmi jasný meteor, neboli bolid, který ráno 15. února 2013 zazářil nad ruským Čeljabinskem. Těleso, které bolid způsobilo, v atmosféře vybuchlo. Výbuch způsobil na zemi značné škody. Později byly nalezeny na zem dopadlé meteority, největší měl hmotnost přes 570 kg. Nad jižním Uralem vstoupil do zemské atmosféry meteoroid odhadovanou rychlostí 54 000 km/h, tedy zhruba 44krát rychleji než zvuk. Byl pozorován jako výrazný bolid a rozpadl se v 9:20:26 místního času (v 4:20:26 SEČ) nad Čeljabinskem. Jeho rozměry při vstupu do atmosféry byly odhadnuty na 15 až 17 metrů a přibližná hmotnost 7 000 až 10 000 tun. Ve výšce 50 až 30 km nad zemí těleso explodovalo silou odpovídající 30 až 500 kilotun TNT. Tlaková vlna vyrazila okna tisíců budov do vzdálenosti až 100 km a přes tisíc lidí utrpělo zranění nejčastěji od padajících skleněných střepů.

Vědci: Yellowstonská erupce – sbohem, Spojené státy!

Asteroid byl objeven NASA a pojmenován Catalina Sky Survey dne 6. října 2013, když se přiblížil Zemi na noční straně. Po třech dnech sledování, asteroid přešel na  denní oblohu a již nebylo možné ho pozorovat. Vzhledem k tomu, že nebyl sledován po velmi dlouhou dobu, nemohou vědci předpovědět jeho přesnou oběžnou dráhu kolem Slunce, ale vědí, že by mohl i dopadnout na Zemi začátkem příštího měsíce.

"Oběžná dráha tohoto asteroidu je dost nejistá a bude těžké předvídat, kde ji hledat," řekl Chodas, "je šance, že asteroid bude zachycen našimi vyhledávacími dalekohledy asteroidů v době kdy bezpečně poletí kolem nás příští měsíc a tím nám poskytne přesné údaje a budeme moci definovat  jeho oběžnou dráhu kolem Slunce."

(rp,prvnizpravy.cz,nasa,foto:arch.)