Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

Nasazení americké armády v Polsku a Pobaltí, nedaleko ruských hranic

Nasazení americké armády v Polsku a Pobaltí, nedaleko ruských hranic

Do německého přístavu Bremerhaven připlulo několik trans portních lodí americké armády, které  přivezly tisíce tanků a vojáků.

Ilustrační foto
8.leden 2017 - 20:00

Vojenské operace USA v Evropě  se zúčastní 2000 obrněnců a 4000 vojáků z různých míst v USA. Technika a vojáci připluli na transportních lodí do německého přístavu Bremerhaven. Z přístavu budou už po zemi odtransportováni přes severní Německo do Polska a pobalstkých států.

Možnou ironií mohou být názvy transportních lodí  Freedom (Svoboda) a Endurance (Vytrvalost). Na rozdíl  od doby, kdy se zde přesouvaly ozbrojené síly Varšavské smlouvy, tak nyní jde o vojenský zásah americké armády.

Německý Bundeswehr bude při přesunu pouze zajišťovat logistickou podporu, vojenská policie bude uzavírat silnice pro transport, a Bundeswehr také zajistí stravování.

Nasazení amerických vojáků a techniky souvisí s obavou z údajné ruské agrese. Nasazeno bude  446 pásových vozidel a 907 kolových vozidel americké armády, včetně 87 bojových tanků typu M1 Abrams, 144 Bradley IFV a 18 houfnic Paladin. Technika je součástí 3. tankové brigády a 4. pěší divize z  Fort Caston v Coloradu.

Přeprava americké armády proběhne příští týden po dálnici  A 13 (Berlín - Drážďany), A15  a  A 12 (směr Frankfurt  nad Odrou).

Německý voják opět vstoupí na půdu bývalého Sovětského Svazu

Současně je v Litvě nasazena brigáda NATO, kterou tvoří 500 vojáků německé armády, 20 obrněnců a 6 tanků typu Leopard .

Jak už dříve psaly Prvnizpravy.cz 300 vojáků praporu z bavorského Oberviechtachu tvoří jádro německých sil v Litvě. Mají podporu 150 až 200 zdravotníků, vojenské policie a průzkumníků. Dvacet tanků je obrněný typ Marder a šest bitevních tanků Leopard 2.

Spolu s německými vojáky zde mají být rozmístěny síly z Nizozemska, Belgie a Norska na základně v litevské Rukle.


(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt, foto:arch.)