Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Nation: Militarizace studené války k reálnému konfliktu USA s Ruskem!

Nation: Militarizace studené války k reálnému konfliktu USA s Ruskem!

Bezdůvodné obviňování Kremlu z podněcování ze všech druhů krizí zvyšuje pravděpodobnost rusko-americké války, upozorňuje na stránkách The Nation, historik a politolog Stephen Cohen.

Stephen Cohen, americký politolog
29.duben 2017 - 04:20

V rétorice Washingtonu zní stále častěji „pochybné myšlenky“, které jakoby předjímají, že válka s Ruskem je nutností. A čím více je těchto výroků, tím vyšší je riziko války, poukazuje Cohen.

Americký politický a mediální establishment, podle analytika, odůvodňuje potřebu napětí mezi Moskvou a Washingtonem krizí na Ukrajině, nečekaným zvolením Donalda Trumpa, použitím chemických zbraní v Sýrii a kybernetickými útoky po celém světě, za nímiž údajně stojí Rusko. A nejnověji, že se Kreml dohodl s Talibanem v Afghánistánu, aby porazil USA.

„Jednotlivě a kolektivně posilují militarizaci nové studené války a vytvářejí protiruské analýzy v americkém politickém a mediálním establishmentu, v nichž podněcují ke skutečné válce,“ zdůraznil v článku.

Přitom daná obvinění ještě dosud nebyla podložena konkrétními důkazy, poukazuje Cohen. Ani o tom, že by Putin zařídil zvolení Trumpa, že Asad spáchal chemický útok, že má Moskva agresivní záměry ve východní Evropě. Cohen poukázal, že v míra, v níž Kreml využívá propagandu nebo „měkkou moc", pro americké a evropské kandidáty, se neliší od desetiletí amerického zasahování ve volbách po celém světě, včetně Ruska. V každém případě je efekt „ruské propagandy" divoce zveličený, a ukazuje na pohrdání inteligencí Američanů a dalších západních demokracií.

Focus: Nepřiznané chyby a iluze Západu narazily na Putinův realismus

Kromě toho dříve americká média působila jako filtr mezi politickými obviněními a jejich vliv na tvorbu válečné politiky. Nyní „místo toho šíří a propagují takové myšlenky“, zdůrazňuje Cohen.

Protiruská rétorika ve Washingtonu nemá žádná fakta, ani logiku. Taková stereotypní politika kdysi hrála důležitou roli při podněcování války mezi velmocemi. Je pravděpodobné, že totéž se děje v rusko-amerických vztazích, poukazuje Nation.

Cohen zároveň dává dva poslední příklady z těchto obvinění, a to, že Rusko údajně neplní minské dohody. Autor poukazuje, že ukrajinská vláda podporovaná USA zmařila minské dohody a pokouší se izolovat povstalecká území od energií. Může se jednat „jen“ o ústupek vlády ultrapravicovým silám, na nichž závisí. Ale podle Cohena je účelem vyprovokovat Putina k nějakému drastickému politickému nebo vojenskému opatření, které by oživilo podporu Kyjevu ze strany Washingtonu a z Evropy. Pokud ano, mohlo by to také vést k americko-ruskému vojenskému konfliktu.

Druhým novým tvrzením je, že Moskva se s Talibanem dohodne proti letitému vojenskému úsilí USA v Afghánistánu. Není pochyb o tom, že Moskva, stejně jako Washington, provádí skryté rozhovory s frakcemi Talibanu při hledání způsobu, jak se vymanit z války nebo omezit její širší dopad. Ale někdo, kdo je obeznámen s ruskou národnostní bezpečnostní elitou, ví, že se zoufale bojí amerického vojenského stažení z Afghánistánu, který by ponechal Moskvu, aby sama odolávala toku radikálních džihádistů a heroinu do Ruska přes střední Asii. Ve skutečnosti povodeň levného heroinu do Ruska, u níž Washington slíbil, že zmizí, ale neudělal, již zapříčinila narůstající epidemii závislosti a AIDS, která je značně mimo schopnost vlády tuto situaci zvládnout, konstatuje Cohen.
 
Jen málokdo v Kongresu, v Trumpově administrativě a v médiích vystupuje proti takovému podněcování a militantním prohlášením, a provokaci roste, dodává depresivně Cohen.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)