Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Rusko oživuje výrobu letadlových lodí!

National Interest: Rusko oživuje výrobu letadlových lodí!

Po několika letech se součástí ruského válečného námořnictva může stát nová těžká letadlová loď. Tyto informace moc nepotěší americké velení námořnictva.

Ruská letadlová loď Alexej Kuzněcov
16.leden 2016 - 20:01

Nedávná prohlášení představitelů loďařského průmyslu a ze začátku přípravných prací vyplývá, že Rusko obnovuje schopnost budovat velké těžkotonážní lodě, uvedl The National Interest.

Rusko oživuje jednu ze strategicky nejdůležitých oblastí v loďařském průmyslu - výrobu letadlových lodí, které tato země ztratila po rozpadu Sovětského svazu, uvedl National Interest.

Rusko omezovalo dvě desetiletí loďařský průmysl, a nyní se konečně objevila široká perspektiva - již od roku 2019 se plánuje oživit loděnici, kde bude možné stavět letadlové lodě.

Nyní ruské námořnictvo má jen jednu loď tohoto typu – těžkou letadlovou loď Admirál Kuzněcov. Byla postavena v Sovětském svazu v loděnici Černého moři, v Oděse. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 ztratilo Rusko přístup k této loděnici, kde se kontruovaly letadlobě lodě.

Daily Beast: Ruská flotila vyšla z režimu spánku a straší US Navy

Jak bylo oznámeno na konci prosince prezidentem Spojené loďařské korporace (USC) Alexejem Rachmanovem, po modernizaci loděnic v roce 2019, bude mít Rusko vše pro výrobu velkých lodí, včetně letadlových lodí.

Jak deník píše, třebaže Rachmanov neuvedl, kde přesně se budou nové lodě stavět, s největší pravděpodobností se nová generace letadlových lodí bude vyrábět v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku - jediného podniku v Rusku, který se nedávno podílel na opravách a renovaci letadlové lodi Admirál Gorškov, prodávané do Indii a nyní nese název Vikramaditya.

Podle NI, bude výroba nové letadlové lodi pravděpodobně trvat asi deset let.

V loňském roce Rusko představilo návrh nové generace ruské letadlové lodě 23000E Bouře o výtlaku asi 100 tisíc tun. Projekt předpokládá, že plavidlo bude vybaveno jaderným motorem, a pojme až 90 letadel. Podle konzervativních odhadů výstavba takového plavidla může stát 5,6 miliard dolarů, uvádí článek.

Do té doby Rusko vytváří základnu pro novou loď. V roce 2015 začal vývoj elektromagnetických katapultů pro start letadel z letadlové lodi.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)