Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

NATO podpořilo Turecko, jde o vyhlášení války Rusku?

NATO podpořilo Turecko, jde o vyhlášení války Rusku?

Zástupci států NATO na svém mimořádném zasedání vyjádřili podporu Turecku v souvislosti se sestřelením   ruského letadla Su-24. Podle některých zdrojů jde pouze o osobní vyjádření Jense Stolteberga.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
25.listopad 2015 - 21:23

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil podporu Turecku. Podle něj informace, které NATO obdrželo ukazují, že ruské letadlo porušilo turecký vzdušný prostor.

"Informace spojenců jsou stejné jako ty, které jsme obdrželi z Turecka," řekl Stoltenberg na mimořádném zasedání Rady NATO v Bruselu.

"Je to vážná situace. Je to situace, která si žádá, abychom byli všichni opatrní a přispěli ke zklidnění," prohlásil Stoltenberg.

Generální tajemník NATO vyzval Ankaru a Moskvu, aby se pokusili překonat současnou krizi. Vyjádřil naději, že obě strany budou usilovat o de-eskalaci a vyřešení konfliktu. Nicméně Stoltenberg připomněl, že ruské vojenské letadlo útočilo v části Sýrie, kde nejsou pozice teroristického Islámského státu.

"Musíme se vyhnout tomu, aby se takové incidenty a nehody nedostaly mimo kontrolu," upozornil Stoltenberg.

Turecká vláda tvrdí, že ruské letadlo bylo sestřeleno po 10 varováních.

Putin: Sestřelení ruského Su-24 Turky je bodnutí do zad Ruska!


NATO podle generálního tajemníka dává zároveň jednoznačně najevo svou podporu turecké územní celistvosti. Turci si na ruská narušení svého vzdušného prostoru opakovaně stěžovali v podstatě od počátku ruské letecké kampaně nad Sýrií.


Na zasedání Rady NATO nebylo prohlášení Stoltenberga odsouhlaseno všemi členy

Podle diplomatického zdroje ruského RIA-Novosti, který byl obeznámen ze zasedáním Rady došlo mezi členy k vážným neshodám. 

"Na zasedání Rady stálých zástupců NATO k sestřelení ruského letadla došlo k vážným neshodám. Řada zástupců členských zemí Aliance zaujala velmi opatrný přístup k "turecké stížnosti". Závažné rozdíly byly, mimo jiné, i k prohlášení turecké strany, že "ruské vojenské letadlo byla více než desetkrát varováno, ale ve skutečnosti šlo jenom o dvě," uvedl zdroj.

"Kromě toho se záznam tureckých pilotů, které předložil zástupce Turecka, jeví jako velmi zvláštní, nesrozumitelný. Proto vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga bylo pouze jeho osobní, nebylo odsouhlaseno všemi členy," řekl zdroj. Také, někteří členové NATO na zasedání Rady spekulovali, že Su-24 mohlo být sestřeleno nad Sýrií.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschewelle,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: