Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

NATO se posouvá na východ a potom je překvapeno reakcí Ruska

NATO se posouvá na východ a potom je překvapeno reakcí Ruska

Tento týden se konaly rozsáhlé manévry v pobaltských zemích a Polsku a Jens Stoltenberg s litevskou prezidentkou Dalia Grybauskaitė ocenili demonstraci síly proti možné agresi Ruska.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
27.červen 2017 - 05:20

V září tohoto roku dojde ke společným velkým manévrům běloruské a ruské armády na území Běloruska „Západ 2017“. Toto cvičení se koná každé čtyři roky. Může se stát, že po manévrech  ruská armáda v Bělorusku zůstane, píše se v článku Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Je zde obava, že se zopakuje scénář z Ukrajiny z roku 2014 a rýsuje se nová krize. Západ, ale tomuto vývoji přispívá. Senát USA 15.června zpřísnil sankce vůči Rusku a krátce poté 22.června představitelé EU schválili  prodloužení sankcí proti Rusku. Naopak proti Bělorusku, i když zůstává autoritářským státem, byla většina sankcí zrušena.Takže Západ posílá přátelské pozdravy do Minsku a nepřátelské Moskvě.

V Gruzii a na Ukrajině, NATO a EU vyvolaly iluzi, že země by mohla být pod ochranou Západu. Naděje, že kontakty se Západem odradí Moskvu od zásahu, se ukázala být pouhou chimérou. A Bělorusko se snaží uniknout osudu Ukrajiny.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko, vynakládá veškeré úsilí, aby se zabránilo gruzínsko-ukrajinskému osudu. Nikdy nepřipustí žádnou „oranžovou revoluci“ podobnou té na Ukrajině. Po setkání v Petrohradě s Vladimirem Putinem 4. dubna 2017 zdůraznil dobré vztahy obou zemí.

Lukašenko chce vést Bělorusko jako samostatný stát, který není vazalem Moskvy, ale nezávisle udržuje vztahy se všemi zeměmi. Lukašenko hovoří v této souvislosti o „všech sousedech“ a má na mysli dokonce i Čínu. Tato politika není přijatelná pro Rusko. Takže lze očekávat podobné akce ze strany Ruska jako byly provedeny v Gruzii a na Ukrajině.

Krym byl připojen k Rusku na základě referenda jeho obyvatel, kteří se téměř jednoznačně přihlásili k Rusku.

Jaké nálady jsou mezi obyvateli Běloruska zmapoval průzkum BAM.
  • 64,5 procent Bělorusů prosazuje orientaci země na Rusko, pouze 14,1 procenta je ve prospěch Evropy.
  • Pokud by se v současné době hlasovalo o přistoupení Běloruska k EU, 51,4 procenta by bylo „proti“, 14,9 procenta „pro“ hlasy. 24,3 procenta odpovědělo „nevím“.
  • 65,7 procent Bělorusů připojení Krymu k Rusku považuje za  správné.
  • 65,5 procenta chce aby  Bělorusko zůstalo nezávislým státem. Pouze 31,4 procent Bělorusů si dokáže představit společnou vládu s Ruskem.

Takže scénář o připojení jako na Krymu , by asi Rusku nevyšel, píše se v článku Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Vojáci NATO bránili Suwalki koridor před ruským útokem

Moskva hledá argumenty pro intervenci v Bělorusku. Cvičení, které se konalo v minulých dnech a doprovodná rétorika byla  namířena proti Rusku. Generální tajemník NATO Stoltenberg k tomu uvedl: „Pošleme varování do Moskvy.“

Rozšíření a zpřísnění sankcí a zároveň manévry převážně na západní hranici Běloruska. Rusko chce poskytnout účinnou ochranu,  přesuny vojsk, zesílení protiraketové obrany a výstavba letišť, to vše je zřejmým důsledkem politiky Západu. Tato opatření chce Moskva a běloruská vláda se tomu snaží zabránit, ale manévry Západ 2017 budou vhodnou příležitostí.

(rp,prvnizpravy.cz,dwn,foto:arch.)