Svátek má: Anna

Zprávy

Velikost textu:

NATO urazilo srovnání jeho vojenských cvičení s ruskými!

NATO urazilo srovnání jeho vojenských cvičení s ruskými!

Cvičení NATO vede „posílení bezpečnosti a stability v Evropě", a ruské pouze zhoršují napětí v regionu. Takže je srovnávat je úplně špatně, tvrdí zástupkyně mluvčího NATO Carmen Romero.

Carmen Romero, náměstkyně mluvčího NATO
14.srpen 2015 - 22:03

Uvedla to v dopise adresovaném editoru deníku The Guardian v reakci na dříve publikovaný článek v britských novinách.

„V reakci na váš článek „Cvičení Ruska a NATO zvyšuje pravděpodobnost totální války ", mi dovolte připomenout, že vojenská cvičení NATO jsou zaměřena na posílení bezpečnosti a stability v Evropě. Jakákoli vojenská aktivita NATO má obranný charakter a nepřekračuje naše mezinárodní závazky.
 
Zpráva European Leadership Network, která byla vámi citovaná, postavila na roveň doktríny NATO a Ruska, což je pro čtenáře zavádějící. Rusko oznámilo více než 4000 cvičení v letošním roce, což je desetkrát více, než plánuje NATO a jeho spojenci.

Guardian: Válečné hry NATO a Ruska přibližují totální konflikt! 


Rozsah a účel ruských cvičení zvyšují napětí, a nepomáhají k jeho snížení. Rusko se záměrně vyhýbá transparentnosti a předvídatelnosti z vojenského hlediska. Obchází požadavky na oznamování a kontrolu cvičení předepsaných OBSE ve Vídeňském dokumentu, a pravidelně využívá „výjimky" pro velká, „náhlá" cvičení bez předchozího upozornění. Tato cvičení jsou součástí agresivnější vojenské doktríny Ruska, s nebezpečnou politickou rétorikou, a aktivnější využívání armády a ilegální anexe na Krymu.
 
V reakci NATO zvýšilo svou přítomnost ve východní části aliance, k posílení kolektivní bezpečnosti. To je náš hlavní úkol jako obranné aliance.
 
NATO nevyhledává konfrontaci s Ruskem. Naše vojenská cvičení jsou otevřená pro pozorovatele, včetně ruských. O všech svých cvičeních NATO informuje s předstihem několika měsíců. Na rozdíl od Ruska, NATO plně podporuje dohodu o kontrole zbrojení, což posiluje důvěru. Podporujeme výzvy k větší transparentnosti a předvídatelnosti vojenských aktivit. Největší vojenské cvičení NATO za posledních 10 let - Trident Juncture – se bude konat na podzim ve Španělsku, Itálii a Portugalsku. Jejich konání bylo oznámeno před rokem, a rádi přijmeme  pozorovatelé ze všech zemí - členů OBSE.
 
Carmen Romero, náměstkyně tiskového tajemníka NATO.“

Poznámka. Paní náměstkyně Romero má jistě v mnohém pravdu. Nebýt ovšem skutečnosti rozšiřování aliance na hranice Ruské federace a cvičení v pobaltských zemích mají jednoznačného protivníka - Rusko. Ostatně za prvek stabilizace je velmi obtížné považovat vojenská cvičení a parády několik set metrů od ruských hranic. Navíc tvrzení European Leadership Network, že nárůst vojenských cvičení obou stran je přípravou na plnohodnotnou válku, nijak nevyvrátila.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: