Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

NATO v tajné zprávě přiznává selhání v Afghánistánu!

NATO v tajné zprávě přiznává selhání v Afghánistánu!

Nehledě na mnohamiliardové investice ze strany NATO, je nepravděpodobné, že by Afghánská národní armáda (ANA) mohla plnit své funkce, uvádí tajná zpráva Aliance.

Ilustrační foto
12.leden 2016 - 21:22

Situace v Afghánistánu v roce 2016 zhorší vzhledem k tomu, že afghánská armáda ztratila třetinu svých jednotek a přestala být schopna plnit své povinnosti, píše se tajné zprávě NATO. Uvedl to německý časopis Der Spiegel.

Nehledě na miliardy dolarů investovaných ze strany NATO, je nepravděpodobné, že Afghánská národní armáda (ANA) bude schopna plnit své funkce. Z 101 praporů pěší divize, jen jeden byl popsán ve zprávě jako „efektivní" a 38 jich byly označeno slovy „mají masivní problémy". Navíc deset praporů po 600 vojácích bylo klasifikováno jako nefunkčních.

Rovněž jsou, podle údajů zveřejněných Spiegelem, vážným problémem mimořádně vysoké bojové ztráty, které v roce 2015 vzrostly o 42% ve srovnání s rokem 2014 (osm tisíc mrtvých!). „Vysoké bojové ztráty, samozřejmě přispěly ke zvýšení dezerce vojáků ANA. V kombinaci s bojovými ztrátami, ANA ztratila třetinu svých příslušníků, kteří přeběhli k Talibanu," cituje vydání údaje ze zprávy.

Uťaté hlavy "zdobí" silnici v Afghánistánu

Situace se v Afghánistánu v posledních měsících výrazně zhoršila. Radikální hnutí Taliban, které dříve ovládalo velký prostor ve venkovských oblastech země, zahájilo útoky na velká města. Koncem září, povstalci Talibanu obsadili severoafghánské město Kunduz, kde žilo v době míru více než 300 tisíc obyvatel, a nyní vedli útok na město Ghazni, správní středisko stejnojmenné provincie na jihozápad od hlavního města Kábulu.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)