Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Nebezpečnější než Kalibr: Rusko už testuje hyperzvukové rakety Zirkon!

Nebezpečnější než Kalibr: Rusko už testuje hyperzvukové rakety Zirkon!

Na podzim roku 2015 způsobily první salvy raket s plochou dráhou lety Kalibr na pozice IS v Sýrii  rozruch v západním tisku. Nyní se pro ruské lodě připravuje superzbraň, neviditelná pro radar.

Ilustrační foto
19.březen 2016 - 01:13

Rusko zahájilo testování nových hyperzvukových raket Zirkon, píše ruský tisk s odkazem na zdroj ve vedení vojensko-průmyslového komplexu. Nejnověji deník Trud.

Jak novináři zjistili, raketami Zirkon budou vybaveny nejmodernějšími jaderné ponorky Husky.„Návrh těchto ponorek „je v současné době ve vývoji"  konstrukční kanceláře Malachit. Budou vyzbrojeny  hyperzvukovými řízenými střelami Zirkon, jejichž testy již začaly, " řekl zástupce vojensko-průmyslového komplexu.

Loni v říjnu Rusko vyzkoušelo v boji střely dlouhého doletu vypuštěných z malých lodí Kaspické flotily. Cílem raket byly objekty teroristické organizace Islámský stát v Sýrii. Rakety letěly více než tisíc kilometrů přes území Íránu a iráckého Kurdistánu, kopíruje terén obletěly vzdušný prostor Turecka, a zničily džihádistické sklady. Později vyšlo najevo, že tato třída raketových systémů může nést jak konvenční i jaderné hlavice. O deset dní později vypustila salvu těchže raket  ponorka Rostov na Donu.

Přesnost a náhlý úder překvapil západní experty a média. Dokonce i zpravodajské agentury západních zemí byly nuceny přiznat, že podcenily možnost ruského know-how. A nyní zřejmě přichází nové překvapení.

Daily Beast: Ruské „mega-rakety“ šokovaly celý svět!

Nové rakety Zirkon tvoří zcela jinou třídu. Na rozdíl od podzvukového Kalibru má Zirkon zasáhnout cíl rychlostí 5-6 krát větší, než je rychlost zvuku. Odpor vzduchu při takových rychlostech je podobný jako odolnost pevných látek. Hlavice rakety se zahřívá a vytváří se kolem ní plazmový oblak. Rakety, pohybující se s takovou rychlostí, je prakticky nemožné zachytit: řídicí systémy mají příliš málo času na rozhodnutí, a antirakety nejsou schopny Zirkon dohnat a mohou být použity pouze na kolizním kurzu. Vytvářená plazma ovšem mimo jiné absorbuje rádiové vlny, a raketa, která dosáhne hyperzvukové rychlosti, jako by byla pokryta pláštěm neviditelnosti: radar ji již není schopen vidět.

„Pokud budeme mít loď páté generace, která bude vybavena Zirkony, pak můžeme říci, že jsme dosáhli významné výhody nad Spojenými státy,“ řekl novinářům vojenský expert Dmitrij Litovkin. „Spojené státy také pracují na hypersonicích. Pracujeme tedy paralelně. Ale pokud se dnes začaly testovat Zirkony, můžeme říci, že jsme z technologického hlediska před nimi."

Hyperzvukový ničitel gigantů

Zirkon je určen k ničení velkých, dobře chráněných nepřátelských lodí. Ve střednědobém horizontu tento typ rakety nahradí těžké protilodní rakety sovětské výroby Granit.

Kromě atomových ponorek nové generace, je plánováno, že se Zirkony vybaví bitevní lodě a raketové ponorky. Zejména je dostane raketový křižník Petr Veliký.

„Momentálně dochází k státním letovým a konstrukčním testům raket, podle jejichž výsledků se rozhodne o zařazení do výzbroje," uvedl v únoru zdroj z loďařského průmyslu. Je známo, že pro křižník Petr Veliký se plánuje modernizace ve třetím čtvrtletí roku 2019, a měla by být dokončena na konci roku 2022. Další zdroj uvedl, že vlajková loď Severní flotily obdrží univerzální odpalovací zařízení 3C-14, které mohou být vyzbrojeny raketami Onyx, Kalibr a Zirkon, podle potřeby.

Co se týče ponorek páté generace Husky, v červenci 2015 vedoucí oddělení obrany Spojené loďařské  korporace Anatolij Šlemov novinářům řekl, že ponorky tohoto typu jsou vyvíjeny ve dvou variantách. První z nich, ponorka-lovec, je určena k ničení nepřátelských ponorek. Další je „zabiják letadlových lodí", bude vyzbrojena protilodními raketami. Oba typy mají stejnou základní platformu. Rozdíl bude v postranním panelu korpusu „zabijáka letadlových lodí", nesoucí protilodní rakety.

Vojenští odborníci poukazují na to, že další výhodou Zirkonu jsou relativně malé velikosti. Tři Zirkony se umístí v jednom silu Granitu. To znamená, že motorové lodě typu Orlan budou schopny nést 72 raket místo 24.

Do vývoje nadzvukových raket jsou zapojeni i v zámoří: v roce 2014 provedli Američané zkušební let rakety X-43A. Byla vypálena z polygonu Kodiaku na Aljašce a měla doletět na atol Kwajalein v Tichém oceánu. Nicméně let trval pouhých 7 sekund: raketa shořela. Pentagon označil experiment za úspěšný, ale nezávislí odborníci došli k opačným závěrům.

K vytvoření hypersonické rakety mají také poměrně blízko Indové. Dílí nařídilo ve spolupráci s Ruskem rozvíjet raketu BrahMos, která byla konstruována na základě rakety Jachont/ Onyx. Na podobném základě se vyvíjí i Zirkon. V případě, že se Indům podaří uspět, budou jejich nadzvukové BrahMos bratranci ruské superrakety.

(kou, prvnizpravy.cz, trud.ru, foto: arch.)