Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Nejste schopní normálně odpovědět, podotkla k diskutujícím Jílková

Nejste schopní normálně odpovědět, podotkla k diskutujícím Jílková

Mezi občany vládne nejistota, jak to bude s novým tarifem za elektřinu. Téma se probíralo v televizním pořadu moderátorky Michaely Jílkové Máte slovo, ve kterém vystoupila i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

V pořadu Máte slovo se hovořilo o energii
19.únor 2016 - 21:22

Moderátorka Jílková se od samého začatku snažila marně dozvědět odpověd, jak to bude s placením za energii a diskutující pobízela i poznámkami k jejich oblečení. "Ani sako jste si nevzal, což dokazuje, jaký máte respekt k občanům," prohlásila Jílková k Jiřímu  Procházkovi, z brněnského energetického ústavu, jenž byl představený jako spoluautor nových tarifů a chudák si nezval sako.

Vedle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, vystupoval i programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh, dále vedoucí sekce Přístup k síti a ekonomika PRE distribuce, a.s., Jan Auředník. Občany, kteří mají byty a chalupy, zastupovali Drahomír Bokr z Plzně a Vladimír Bašta z Prahy. O Jiřím Procházkovi bez saka už byla řeč.

Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující si nenafackovali
 

Na začátku pořadu zazněla výzva, která se divákům líbila. "Ať si připlatí solární baroni, a ne důchodci."

Debatovalo se o plánovaných platbách za elektřinu podle velikosti jističe, nikoli podle spotřeby, což pro mnohé nebylo jasné před začátkem diskuse a bohužel i po skončení pořadu.

Alena Vitásková sdělila fakt, že se změny dějí na základě  vládou schválené státní energetické koncepce a právě ta obsahuje novou tarifní strukturu.

„Já jsem ji ale nepodepsala pro kategorii domácnosti, ale připravila jsem veřejný konzultační proces, v němž se mohou vyjádřit i spotřebitelé,“ řekla Vításková, aby dodala, že nová koncepce se zrodila, protože si sami spotřebitelé začali vyrábět elektřinu, což ohrožuje stabilitu sítě.

„My jsme si ale ty solární elektrárny nenasadili do naší soustavy, nás to vůbec nezajímá. Jestli tu jsou nějací solární baroni, tak by měli nabízet elektřinu za rozumnou cenu,“ rozzuřil se starší divák. Koželuh z hnutí Duha také konstatoval, že nová pravidla poškodí konečného spotřebitele.

Jan Auředník vyjádřil pochopení pro ohlas diváků a snažil se říci, že na nových tarifech ušetří ti, kteří spotřebují více elektřiny a mají menší jistič. Procházka jeho slova potvrdil. Ale to však neměli činit, neboť tím rozzlobili paní Bordovskou, představenou coby matku samoživitelku z Prahy.

„Já jsem si to dala do kalkulačky na internetu a vyšlo mi, že budu platit o pět set korun víc. Proč mám platit víc,“ zeptala se a dodala: „A když na to lidé nebudou mít, tak vám to prostě nebudou platit, takže to poškodí i vás.“

Od diváka z hlediště zazněla další poznámka, že důchodcům bylo nedávno přidáno na 40 korun měsíčně, což ročně činí 480 korun. Takže to nepokryje ani předpokládané zvýšení ceny za elektřinu pro seniory.

Já nepřipustím, aby na to lidé, kteří mají hluboko do kapsy, doplatili,“ hlásila předsedkyně ERÚ  Aleny Vitáskové a na adresu ředitele z hnutí Duha dodala:  „Vždyť kvůli vám je třeba platit peníze na stabilizaci sítě. A kvůli vám musí každý platit tisíce na obnovitelné zdroje."

Byl připomenut i fakt, že  fotovoltaickou elektrárnu má na střeše asi 30 tisíc spotřebitelů a dodávají do sítě asi půl procenta energie. Stejně tak platí, že energetické společnosti vydělaly miliardy, a měly by je tedy investovat do posílení sítě.

Dále padaly otázky o vydírání spotřebitelů a bez odpovědi zůstal i další dotaz ...  „Celé je to proti těm, kteří mají celý rok nízkou spotřebu a jednou za rok si chtějí nařezat dřevo na zimu, takže potřebují větší jistič a nemohou si ho snížit."

Pořad zakončila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková, která se snažila ujistit diváky o tom, jak to bude s jističi, slovy ... „Můžete klidně spát.“ Pořad totiž skončil ve 22.14 hodin.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: z TV)