Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Největší a nejúčinnější nejaderná ruská bomba

Největší a nejúčinnější nejaderná ruská bomba

Kromě balistických raket s termonukleárními hlavicemi má Rusko má celou řadu systémů, které jsou srovnatelné s účinkem atomových zbraní, ale neznečišťují životní prostředí. Velmi uklidňující informace.

Exploze "Otce všech bomb", ruské FOAB
20.červenec 2015 - 18:01

Na podzim roku 2007 ruská televize ukázala záběry z testů nejsilnější ruské nejaderné bomby Vývoj bomby podléhá tajemství a nemá žádné oficiální jméno, ale jen zkratku AVBPM - letecká vakuová bomba se zvýšeným výkonem. Média označila novinku za „Otce všech bomb" v kontrastu s americkou bombou GPU-43 / B MOAB, která byla testována o čtyři roky dříve, a byla označena za „Matku všech bomb", napsala Rosijskaja gazeta.

Ruská bomba je mnohem lehčí a kompaktnější než americká, ale mnohem efektivnější. Prostřednictvím aplikace nanotechnologií je AVBPM čtyřikrát silnější než MOAB a může zasáhnout 20krát větší plochu: zničit až 180 městských bloků na rozdíl od  9 bloků bombou GPU-43. Ruská bomba má dvakrát větší poloměr ničení i teploty v epicentru. Svým výkonem je „Otec všech bomb" velmi blízko taktickým jaderným zbraním, ovšem vakuová munice nezanechává žádnou chemickou nebo radioaktivní kontaminaci.

Ruský hypersonik: Protiraketová obrana USA bude bezmocná!

Západní tisk reagoval na testy ruské bomby zneklidněně. „Bojovné gesto vzdoru vůči Západu," označil AVBPM Daily Telegraph. Testy jsou „dalším důkazem o tom, že ozbrojené síly Ruská federace získaly své postavení z hlediska technologie," konstatovala publikace. Novináři Guardianu předpokládají, že test je ruskou odpovědí na rozmístění protiraketové štítu ve střední Evropě. BBC uvedla, že FOAB (oficiální název ruské bomby podle NATO) představuje nejsilnější nejadernou munici na světě.

Lze jen s určitým napětím očekávat, kdy některá z velmocí přijde s ničivou bombou, která překoná všechny nukleární nálože a šťastně konstatujeme, že na zničeném území o rozloze desítek čtverečních kilometrů nebude žádná kontaminace. Která by nám třeba mohla ublížit.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: repro ruská tv)Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: