Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Německé a francouzské varování Ukrajině, už zase poslední?

Německé a francouzské varování Ukrajině, už zase poslední?

Francouzský a německý ministr zahraničních jednoznačně varovali Ukrajinu před pokračujícím rozvratem země, kdy se politické elity v Kyjevě topí ve svárech, zatímco země je na pokraji politického a ekonomického kolapsu.

Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničí
25.únor 2016 - 18:00

Nezodpovědní politici,  a to jak v opozici tak ve vládní koalici, uvrhli zemi do chaosu. Ukrajina je téměř neovladatelná. A dnes na mezinárodní scéně ji lze jen těžko považovat za partnera, komentuje v DW Bernd Johann.

Oligarchové a nacionalisté vedou Ukrajinu do izolace

Až dosud politika na Ukrajině je ovládána loutkáři ze zákulisí a jejich osobními zájmy. Prezentují se především jako klika  lobbistů. Mezi nimi jsou oligarchové, kteří po mnoho let přes politiky vládnou zemi,  vytvořili pro sebe zájmové zóny, kde neplatí zákon. Mezitím, nacionalisté i jiné pravicové síly plodí ideologii nesnášenlivosti. Tlačí Ukrajinu do izolace.

Ministři zahraničí Německa a Francie v Kyjevě zjišťovali skutečný stav věcí

Krize výrazně poškodila pověst premiéra Arsenije Jatseňuka a prezidenta Petra Porošenka. Ale právě oni by měli převzít zodpovědnost při hledání politického řešení situace. Předpokladem je pokračování reforem a vznik stabilní vládní většiny v parlamentu.

Die Presse: Ukrajina bude mít těžkou volbu mezi morem a cholerou


Ukrajina nemá čas na předčasné volby

Mluví o nich někteří politici, protože očekávají po volbách pro sebe výhody. Ale volby hrozí politickou, hospodářskou a finanční katastrofou. Předvolební boj by na pár měsíců ochromily život na Ukrajině. Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a země podporující Ukrajinu by mohly legitimně zmrazit dotace v době politických nepokojů.

Aby se zabránilo nejhoršímu, jsou Německo a Francie  připraveny pomoci. Ministři zahraničí obou zemí jednali dva dny v Kyjevě. Ale konat musí Ukrajinci. Selhání reformy na Ukrajině je výhodné pouze pro Rusko a separatisty.

(rp,prvnizpravy.cz,dw,foto:arch.)