Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Německé orgány zabavují uprchlíkům cennosti, aby si zaplatili pobyt

Německé orgány zabavují uprchlíkům cennosti, aby si zaplatili pobyt

Podle německých médií orgány v jižních oblastech Německa začaly za pobyt v zemi odebírat od uprchlíků cennosti a hotovost.

Ilustrační foto
22.leden 2016 - 22:05

Podle některých zpráv, mají v plánu přijmout podobné zákony v jiných zemích EU v rámci boje proti přílivu žadatelů o azyl v Evropě.

V Německu začaly vlády jednotlivých regionů na jihu země účtovat poplatek za uprchlíky pobývající na území Spolkové republiky Německo. Podle deníku Bild bavorské místní úřady v některých případech zabavily „hotovost a cennosti v hodnotě více než 750 euro". Publikaci to řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

V Bádensku-Württembersku jsou přísnější pravidla, umožňující sebrat uprchlíkům peníze a cennosti v hodnotě více než 350 euro. Podle novinářů, průměrná částka na osobu činí čtyřmístné číslo.

Jak bylo oznámeno, při zabavování osobních věcí se místní úřady odkazují na federální zákon, podle něhož mají žadatelé o azyl využít své vlastní prostředky, než se jim dostanete pomoci od státu.

Dánsko bude žadatelům o azyl zabavovat cennosti

„Pokud tady žádáte o azyl, budete muset použít své vlastní úspory, než dostanete pomoc," řekl jeden z úředníků Aidan Ozoguz a zdůraznil, že těmito úsporami jsou i rodinné cennosti.

Tato opatření vyvolala kritiku Levicové strany. Podle jejího zástupce Ulla Yelpke, ti, kteří požádají o azyl, uplatňují svá práva podle ústavy, a neměli by nést náklady, i kdyby jim byl azyl nakonec odmítnut.

Jak uvádějí média, podobné zákony se chystá uplatnit Dánsko. Již dříve tam byl projednán zákon, který umožňuje, aby orgány zabavily uprchlíkům část peněz v případě, že celková částka překročí 1450 euro.

(kou, prvnizúravy.cz, rt.com, foto: arch.)