Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Německo: Slovenská vláda se chová jako pravicoví populisté

Německo: Slovenská vláda se chová jako pravicoví populisté

Jsem zděšená, že členský stát EU využívá přehmaty v Kolíně nad Rýnem na paušální rozdmýchávání nenávisti vůči jedné náboženské komunitě, řekla zmocněnkyně německé vlády pro migraci, uprchlíky a integraci Aydan Özoguzová.

Robert Fico, slovenský premiér
10.leden 2016 - 20:02

Po násílných silvestrovských událostech nejen v Německu, ale i dalších evropských zemích vyzval slovenský premiér Robert Fico ke svolání evropského krizovéhosummitu  z důvodu sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem.

"Bude nutné svolat zvláštní summit," řekl Fico v Bratislavě.

Özoguzová dále řekla, že muslimové na Slovensku, zejména ženy a děti, se bojí útoků a premiér Robert Fico z nich dělá štvanou zvěř. "To je neuvěřitelné. Měl by s tím co nejdříve skončit," řekla Özoguzová.

Současně premiér Fico vyzval k větší ochraně vnějších hranic Evropy. "Původní plán pro evropské hranice a pobřeží je nepřijatelný," řekl. Od těch dob přišlo více  než dva miliony uprchlíků do Evropy.

"Nechceme, aby se na Slovensku mohlo stát něco podobného jako v Německu," řekl Fico," je nutno zabránit tomu, aby naše ženy byly pronásledovány na veřejných místech".

"Slovenská vláda nedělá nic víc, než pravicoví populisté v naší zemi," uvedla Özoguzová. "a to tím, že podezřívá celou komunitu a vyvolává obavy z ní a uprchlíků."

Slovensko je jednou ze zemí vedle Maďarska a Polska, kde  ministři vnitra odolávají podřídit se kvótám EU pro přijímání uprchlíků. Podle kvót by mělo Slovensko přijmout 802 lidí. Slovenský premiér udělal z uprchlíků ústřední bod své volební kampaně, píše se v německém Spieglu.

Erotické hrátky v Kolíně vyděsily německou vládu

Sobotka: ČR je připravena podpořit všechny kroky, které povedou k co nejrychlejšímu vzniku evropské pohraniční stráže

Česká republika je připravena podpořit všechny kroky, které povedou k co nejrychlejšímu vzniku evropské pohraniční a pobřežní stráže, včetně případného mimořádného jednání Evropské rady. Za velmi důležité pokládám také prověřit, zda Turecko plní sliby, které dalo v oblasti regulace migrace. Poslední události v německých městech ukazují, jak důležitý je bezpečnostní a integrační aspekt řešení migrační krize. Je nutno nadále trvat na rychlém posílení ochrany vnější hranice EU a také na tom, aby uprchlíci dodržovali zákony a pravidla v zemích, kde žádají o azyl. Ti, kdo si neváží nabídnuté pomoci, pravidla porušují či dokonce páchají trestné činy, by měli byt z EU automaticky vyhoštění, prohlásil v reakci na silvestrovské události  Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR.

Orbán: EU musí vybudovat novou obrannou linii

"Myslím, že další linie obrany, kterou potřebujeme vybudovat, leží na severní hranici Řecka," řekl Orbán pro veřejnoprávní rozhlas.

Podle předsedy maďarské vlády by Bulharsko, jeden ze severních sousedů Řecka, mělo být přijato do schengenského prostoru - a Makedonie by měla dostat finanční podporu a další pomoc, aby mohla posílit svou ochranu.

"Je hezké, že Turecko přislíbilo, že tam bude obranná linie, ale my potřebujeme vybudovat naši vlastní linii z našich vlastních zdrojů na severní hranici Řecka a zastavit - ne zpomalit - migraci," dodal Orbán.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)