Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Nespravedlivý a nenormální svět: 62 lidí má majetek poloviny planety!

Nespravedlivý a nenormální svět: 62 lidí má majetek poloviny planety!

Zatímco ve světě roste počet chudých a proudí uprchlické vlny lidí bez majetku, propast mezi bohatými a zbytkem světové populace se za posledních dvanáct měsíců dramaticky prohloubila.

Ilustrační foto
18.leden 2016 - 22:03

62 nejbohatších lidí na světě v současné době disponuje polovinou světového majetku, píše se ve zprávě Oxfam. Přičemž 1 procento ovládá větší majetek, než zbytek populace.

Bohatství těchto 62 jedinců, včetně 53 mužů vzrostlo od roku 2010 o 44%, zatímco u 3,5 miliardy chudých lidí se majetek snížil o 41%, sdělila nevládní organizace ve studii zveřejněné v pondělí při zahájení Světového ekonomického fóra ( WEF). Polovina z těchto „superbohatých" lidí žije ve Spojených státech; dalších 17 lidí je z Evropy a dalších zemí, jako je Čína, Brazílie, Mexiko, Japonsko a Saúdská Arábie.

„Ve světě je větší nerovnost, a tento trend se zrychluje," řekl ředitel Oxfam International Winnie Buyanima.

Přičemž, uvedli odborníci, asi 7,6 bilionu dolarů, které patří fyzickým osobám, se nachází na offshorových účtech. To vede k závěru, že státy, u nichž mají státní příslušnost tyto osoby, ročně ztrácí 190 miliard dolarů na daních, poukázal Gabriel Tsukman, docent na University of California.

Daňový ráj už využívá přes 11 400 českých firem

„Nadnárodní korporace a bohaté elity se neřídí stejnými pravidly jako ostatní, odmítají platit daně v jejich zemích. 188 z 201 předních společností jsou registrovány v daňových rájích,“ konstatoval expert.

(kou, prvnizpravy.cz, romandie.com, foto: arch.)