Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

New York Times: Rusko vstoupilo do geopolitického boje o Antarktidu

New York Times: Rusko vstoupilo do geopolitického boje o Antarktidu

Mezinárodní smlouva o Antarktidě vyprší roce 2048 a státy již vstoupily do boje o potenciální zdroje. Rusko dává najevo, že se chce v Antarktidě uchytit a „zůstat v ní".

Ilustrační foto
1.leden 2016 - 21:22

Stále více zemí se snaží posílit svoji pozici v Antarktidě, která má velký strategický a komerční potenciál, píše The New York Times. Stejný, ale ještě urputnější boj již probíhá o prostor Arktidy.

V roce 2048 vyprší lhůta Smlouvy o Antarktidě. Její odstranění může vydláždit cestu pro těžbu nerostných surovin v regionu, jako železné rudy, chrómu, uhlí, ropy, zemního plynu a pravděpodobně i diamantů. S ohledem na technologický pokrok a změny klimatu, mohou být zdroje Antarktidy dostupnější, i přes obtížné životní podmínky.

Kromě toho,státy využívají tento prostor pro projekty výzkumu vesmíru a družicové navigace. Takže už jsou v Antarktidě tři ruské stanice GLONASS, které NYT nazývá „pokus zpochybnit nadvládu amerického GPS".

„Vědci varují, že kvůli politické aktivitě kolem Antarktidy se hranice mezi vojenskou a civilními činností může smazat dlouho předtím, než přijde čas na revizi smluv o kontinentu, zejména v těch částech Antarktidy, které jsou ideální pro zachycení satelitních signálů nebo přesměrování satelitních systémů," uvádí tisk.

USA prohrávají s Ruskem válku, která ještě nezačala – o Arktidu!

Není to tak dávno, ce se ruští vědci chlubili objevem obrovské sladkovodní nádrže, což vyžadovalo vrty několika kilometry tvrdého ledu. „Vidíte, jsme zde, abychom tu zůstali," řekl šéf stanice Bellingshausen Vladimir Čeberdak.

Velmi aktivně v Antarktidě působí Čína, která v roce 2014 otevřela v regionu již čtvrtou stanici, a plánuje vytvořit pátou. Spojené státy mají v tomto regionu tři permanentní stanice, ale američtí vědci si stěžují na rozpočtová omezení a skutečnost, že USA mají mnohem menší ledoborce, než Rusko. Využít Antarktidu se snaží země, jako je Jižní Korea, Bělorusko a Kolumbie, poukazuje článek.

Staré časy, kdy byla Antarktida ovládaný zájmy zemí v Evropě, Austrálii a Severní Ameriky končí, říká politolog, profesor z University of London Klaus Dodds. „Skutečností je, že se o Antarktidu vede geopolitický boj," zdůraznil.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)