Svátek má: Marián

Zprávy

Velikost textu:

NI: Dokonce i staré americké letouny budou lepší, než nejnovější F-35

NI: Dokonce i staré americké letouny budou lepší, než nejnovější F-35

Program stíhaček F-35 přinesl Pentagonu utrpení mnoha „let zpoždění, technických poruch a trvalých problémů".

Nová americká stíhačka F-35
26.březen 2016 - 22:03

Stará vojenská letadla mohou být pro americkou armádu mnohem užitečnější, než nový Lockheed Martin F-35, který přináší obrovské množství problémů, píše The National Interest.

Americká vláda investovala obrovské peníze do vytvoření nejnovějšího stíhacího bombardér. Očekává se, že program bude stát americké daňové poplatníky 400 miliard dolarů a bude vyrobeno 2443 kusů. Lockheed Martin Corporation udělala vše, co mohla, aby byl projekt „nezemřel", a chlubí se příspěvkem k ekonomice. Vytvořila tisíce pracovních míst, a to nejen v USA, ale také ve všech zemích, které spolupracují s USA na produkci F-35. Pentagon a jeho dodavatelé spoléhali právě na to, že Kongres nebude moci „zabít" program, který znamená národní a společenský význam, uvedl článek.

Nyní američtí představitelé trpí „roky zpoždění, technickými poruchami a trvalými problémy". Nicméně, pokud by se najednou - což je nepravděpodobné - nové vedení Washingtonu rozhodlo opustit projekt F-35, bude mít alternativu, byť v podobě starých letadel, uvedl tisk.

AT: Než by sestřelily ruský Su-35, padly by dvě americké F-35!

Nejviditelnější alternativou pro US Air Force je „vzkříšení" víceúčelového stíhacího letoun F-22 Raptor. Obnovení masové produkce může být složité a nákladné, ale Pentagon je schopen tak učinit. Hlavním problémem bude výroba počítačových komponentů pro letadla, které nebyly vyráběny několik let, píše NI.

Pro námořní síly Spojených států, které jsou lhostejné k F-35C, bude vyhovovat poslední úpravy palubních stíhacích bombardérů Boeing F / A-18E / F Super Hornet, které jsou nyní v sériové výrobě. To samé letadlo může zakoupit americká námořní pěchota namísto vytvořený pro něj v rámci F-35 modifikovaný F-35B, uvedl The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)