Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

NI: Pětice top-zbraní NATO namířených proti Rusku

NI: Pětice top-zbraní NATO namířených proti Rusku

Aliance pokračuje v politice zaměřené na další konfrontaci s Ruskem. Vojenský editor amerického vydání The Nationa Interest sestavil seznam nejúčinnější zbraní, kterými může disponovat NATO.

Tank Leopard 2A7
7.únor 2016 - 20:01

Nedávno Pentagon ohlásil, že plánuje nasadit další vojenské síly na východním křídle NATO v Evropě a hovořil o pokračujícím růstu napětí ve vztazích mezi Aliancí a Ruskem. Editor amerického vydání The National Interest pro vojenské otázky Dave Majumdar sestavil seznam hlavních typů zbraní, které proti "proti ruské agresi" postaví NATO. Nicméně, každá z nich má i své vlastní nevýhody, uvedl analytik.

Na první místo dal komentátor ponorky Virginia. Americký ministr obrany Ashton Carter 2 února oznámil, že obranný rozpočet předpokládá v příštích šesti letech vynaložit 48,1 miliardy dolarů pro údržbu a nákup těchto zbraní.

„Nejde jen o koupi od pěti let od devíti nejmodernějších útočných ponorek typu Virginia, ale také vybavit stávající ponorky moduly rozmanitého zařízení. A to tak, aby potenciální úderná síla každé ponorky obsahovala od 12  do 40 raket Tomahawk,“ uvádí se v článku.

Další na seznamu je stíhací bombardér Strike Fighter F-35, ačkoli Majumdar připouští, že „zpoždění při vývoji F-35 Lockheed je několik let, a u konstruktérů je mnoho technických závad a nedostatků, překročení nákladů je obrovské, a charakteristiky stroje nesplňují slibované".

Autor však věří, že F-35 má určité výhody, ke kterým přisuzuje nízký profil stíhačky a systém senzorů, které jí umožní udeřit v oblastech, které jsou nepřístupné pro běžné bitevniky.

Na hranicích s Ruskem se to bude ježit zbraněmi!

Ruským úspěchům v oblasti protiletecké obrany, NATO plánuje bojovat útočným bombardérem LRS-B, který je v současné době ve fázi vývoje. Program LRS-B, uvádí článek, je přísně tajný, ale je znám technický požadavek pro konstruktéry -  „schopnost překonávat nejhustší systém protivzdušné obrany".

Předposlední v žebříčku zaujímá podle Majumdara německý tank Leopard 2A7, který je plánován jako jádro Bundeswehru a dalších zemích armád NATO. Předpokládá se, že jeho lepší, delší kanón L55 má mnohem lepší předpoklady vypořádat se s těžce obrněnými tanky.

„Jednou z nevýhod Leopardu 2 je, že Německo odmítá použití v tanku munice s ochuzeným uranem To znamená, že Bundeswehr by měl hledat alternativní materiály," tvrdí editor The National Interest.

Pětici top-zbraní zaujímá zbrojený útočný vrtulník  NATO AH-64 Apache společnost Boeing, které začaly přicházet do provozu v roce 1986. „Od té doby Apache prošel mnoha vylepšeními, má stále větší a sofistikovanější detekční vybavení a zbraně. Tak jako i předchozí, tak i nejnovější modely Apache mohou nést na palubě 16 protitankových střel Hellfire," uvedl Majumdar.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.com, foto: arch.)