Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

NI: Rusko je na seznamu zemí, schopných zničit námořnictvo USA

NI: Rusko je na seznamu zemí, schopných zničit námořnictvo USA

V novodobé historii se americké námořnictvo a další země potýkají s "po zuby vyzbrojenými ponorkami se stealth technologií“. Nyní Washington bude muset přehodnotit svou taktiku v případě střetu se zeměmi s podobnými technologiemi.

Ilustrační foto
30.leden 2016 - 20:01

Vojenský expert publikace The National Interest Harry Kazianis sestavil seznam zbraní, které by mohly zničit americkou flotilu, do nějž zapracoval Rusko, Čínu i Švédsko.

„Atomové torpédoborce, jaderné a ponorky s balistickými raketami na palubě, letadlové lodě a povrchové válečné lodě pod vedením nejlépe vycvičených vojáků - jsou ničím ve srovnání s teoretickou konfrontací s námořnictvem Ruska, Číny, Íránu nebo ostatních konkurentů," tvrdí pozorovatel. Poznamenal, že díky konstrukcí ultratichých dieselelektrických ponorek, bude muset Washington přizpůsobit svou taktiku pro případ střetu se zeměmi s podobnými technologiemi.

V novodobé historii se americké námořnictvo a dalších zemích potýkají s „po zuby ozbrojenými ponorkami se stealth technologií". V roce 2005 si americké námořnictvo tento problém přiznalo a obrátilo se na pomoc ke spojencům, a poté se raketová a torpédová švédská ponorka HMS Gotland na rok ocitla v Kalifornii. Cílem bylo otestovat střet takové lodi s americkou námořní údernou skupinou. „Ukázalo se, že loď, jejíž výroba je mnohem levnější než standardní jaderné ponorky, udělila těmto silám lekci," uvádí se v materiálu. Vešlo ve známost, že švédská ponorka prakticky potopila jaderné vysokorychlostní torpédoborce, fregaty a křižníky námořních sil USA.

Nicméně, ne všechny dieselové ultratiché lodě byly USA testovány. V roce 2006 čínská útočná ponorka třídy Song, vytvořená z části ruskou a západní technologií, a ačkoliv méně pokročilá než švédský Gotland, sledovala americkou letadlovou loď USS Kitty Hawk, umístěnou v Japonsku ve východočínském moři u ostrova Okinawa, aniž by byla zjištěna. Čínská ponorka byla zaregistrována až když se vynořila pět mil od letadlové lodě. „Tyto ponorky jsou vyzbrojeny pokročilými protilodními střelami a nevysledovatelnými samonaváděnými torpédy" doplňuje článek.

„Jestli ovšem mluvíme o současnosti, tak Rusko „zdvojnásobilo sázky“ modernizací svého námořnictva.  Moskva vyvíjí ještě smrtelnější třídy lodí," tvrdí NI. Jedná se o nové dieselelektrické ponorky projektu 677 Lada s technologií stealth.

Ruský raketový útok na teroristy: Demonstrace síly vůči USA a NATO!

Nedávno vedoucí řízení konstrukce ruského námořnictva Vladimir Trjapičnikov řekl, že ponorka projektu 677 Lada, bude mít „hladinu hluku je mnohem nižší, než mají v současnosti ponorky třídy 636 projektu Varšavjanka", který je ve světě nazýván „černou dírou". Článek uvádí, že ponorky třídy Lada, jsou určeny k ochraně pobřeží, poskytují dohled a průzkumné lety, ale mohou být také použity jako plovoucí základna pro speciální síly. Projekt 677 je první světová nejaderná ponorka, vybavená specializovaným odpalovacím zařízením pro křídlaté rakety, dodal článek National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)