Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

NI: USA podcenily rychlost Ruska vyvíjet nové stíhačky

NI: USA podcenily rychlost Ruska vyvíjet nové stíhačky

Zatímco Pentagon byl nucen přiznat, že není možné udržet dlouhodobý program, v posledních letech Rusko pokročilo ve vývoji v oblasti vojenského letectví mnohem více, než se v USA očekávalo, píše The National Interest.

Americká stíhačka F-22 Raptor
11.březen 2016 - 18:01

Pentagon podcenil tempo vývoje vojenských letadel v Rusku a v Číně, a nyní jsou US Air Force zneklidněny, uvedl National Interest.

Po skončení studené války Spojené státy netušily, že Rusko a Čína budou schopny tak rychle zavést nový vývoj letadel, ale nedávné pokroky v obou zemích ukázaly, jak se Američané mýlili, napsala publikace s odkazem na generálporučíka amerického letectva Jamese Holmese.

Takže Pentagon přijal „předčasné rozhodnutí“ ukončit výrobu víceúčelového stíhacího letounu páté generace F-22 Raptor a teprve začal vyvíjet modernější stíhačky. Dosud je vyprodukováno 187 kusů F-22 , a je nepravděpodobné, že USA se vrátí k jejich výrobě - nový začátek by vyžadoval značné finanční investice, připomíná NI.

Americké letectvo se stalo zranitelné vůči novému ruskému vývoji v oblasti protivzdušné obrany (AD), zejména protiletadlovému raketovému systému (SAM) S-400 Triumph. Mezitím, podle Jamese Holmese, získalo Rusko leteckou převahu na základě moderních protiletadlových a protiraketových systémů – větší, než ve vzdušném boji. Moderní vojenská letadla by měla odstranit nebo neutralizovat hrozby protivzdušné obrany pomocí „prostředků elektronického boje nebo kybernetickými útoky". Americká letadla žádnou takovou možnost nemají, tvrdí NI.

NI varuje: Čínské letectvo se vyrovná Spojeným státům v roce 2030!

Nyní americká armáda vyvíjí létající platformu příští generace - nový letoun, který bude schopen kombinovat funkce bitevnika a bombardéru - ale proces je pomalý. Americké letectvo bude potřebovat nový stíhací letoun v roce 2030, a s největší pravděpodobností do té doby Pentagon nebude moci od nuly vytvořit nové letadlo. Podle Jamese Holmese, chtějí Spojené státy získat nový stroj co nejdříve, a „nemohou si dovolit další 20letý vývojový program". S největší pravděpodobností budou muset Američané využít stávající F-22 nebo F-35, jako platformy pro vývoj nových letadel, dodává materiál NI.

Nedávno Rusko oznámilo, že začíná s vývojem stíhacího letounu šesté generace a konstruktéři již hovoří o konstrukční přípravě letounů sedmé generace.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.com, foto: arch.)