Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

NI varuje: Čínské letectvo se vyrovná Spojeným státům v roce 2030!

NI varuje: Čínské letectvo se vyrovná Spojeným státům v roce 2030!

Američtí vojenští odborníci se domnívají, že se Pentagon nemůže vyrovnat s modernizací ozbrojených sil hlavních hráčů na světové scéně - Moskvou a Pekingem.

Čínská stíhačka Šenjang J-31
4.březen 2016 - 19:03

Zejména čínské vojenské letectvo rychle zmenšuje rozdíl v porovnání s USA, a dělá to i s pomocí ruských stíhaček.

Za ta léta ohromného pumpování peněz do vojenského rozpočtu USA jsou Američané zvyklí mluvit o svých ozbrojených silách jako o technologicky nejvyspělejších.Nicméně je pravděpodobné, že tato situace spěje ke svému konci, píše The National Interest.

Ohledně nejnovějšího vývoje v této oblasti nyní odborníky udivuje zejména ruská armáda. Ale vzhledem k tempu posilování vojenské síly nezůstává pozadu ani Čína, která k tomuto účelu využívá dokonce i nákupy zbraní v zahraničí. Přičemž Pekingu pomáhá úzké partnerství s Moskvou.

Nyní američtí vojenští experti tvrdí, USA mají výhodu oproti Číně v podobě „několika tisíc letadel", cituje náčelníka amerického letectva Marka Welshe The National Interest. Ale v roce 2030 se bude tento rozdíl minimalizovat nebo bude zcela eliminován, nebo dokonce překonán, poukazuje generál.

A není to není jen v počtu letadel, ale také v jejich kvalitě: Čínská lidově osvobozenecké armáda má velký počet technologicky špičkových stealth letadel, jako jsou Čengdu J-20 a Šenjang J-31. Některé z nich jsou zcela nové vývojové typy, další jsou stále technicky modernizované, časem prověřené stroje.

Čína šokuje hypersonikem schopným nést jaderné hlavice!

Kromě toho mají američtí vojenští činitele strach ze skutečnosti, že Čína nadále dováží moderní ruské stíhačky, jako obávané Su-35S. „Nejsme sto držet krok s tímto vývojem technologie," přiznal Mark Welsh.

Podle něj na rozdíl od Číňanů věnuje ruská armáda věnuje větší pozornost vývoji strategických sil, zejména jde o nové střely a další nosiče jaderných hlavic. Welsh varoval, že ruské a čínské letecké síly jsou nebezpečné, jde o vysoce schopné potenciální protivníky, které je třeba brát vážně.


(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)