Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Nízké ceny mění ropná centra v USA v "města duchů"

Nízké ceny mění ropná centra v USA  v "města duchů"

Americký deník USA Today popsal, jak v důsledku prudkého poklesu cen ropy se úspěšná ekonomická centra proměnila v města duchů.

Ilustrační foto
23.leden 2016 - 21:22

Jde například o texaské město Pearsall okresu Frio County, kde se nachází břidlicová společnost Eagle Ford. „Znovu jsme se změnili v město duchů," řekl USA Today majitel místního baru Troy Reeves.

Podle deníku, byla doba, kdy zde „ropné peníze tekly proudem" a jeho zařízení bylo plné lidí, kteří pracovali na ropných polích. Nyní je bar je téměř prázdný.

Reeves je také majitelem ropné společnosti, a během několika let jeho podnikání v Pearsallu vzkvétalo. To mu umožnilo zaměstnat desítky lidí od servisní organizace, a otevřít si vlastní bar. V loňském roce musel propustit 35 lidí. „Nikdo nečekal, tato recese přijde tak brzy," konstatoval.

„Pearsall, stejně jako další města  Eagle Ford, která rychle vrostla na pozadí nedávného ropného boomu, zažila mučivý pád „z nebe zem" poté, co ceny ropy prudce klesly,“ uvedly USA Today. „Ve středu cena Olej West Texas Intermediate klesla pod 27 dolarů za barel. Což je nejníže za posledních 12 let.“

Jestliže v roce 2012 zde bylo 259 důlních souprav, tak nyní jich je jen 68, sdělily noviny.

Volným pádem klesající ceny ovládly světové trhy, znehodnotily akcie v hodnotě miliard dolarů po celém světě a vedly k tisícům propouštění v odvětví ropy a zemního plynu. Málokdo to pocítil tak ostře jako města Eagle Ford, kde se z farmářů stali přes noc miliardáři, napsaly noviny.

Forbes: Saúdové chtějí udělat konkurenci z USA „ze života peklo“!

Místní obyvatelé se snaží vyrovnat s poklesem téměř rok, ale stálý pokles cen a nedávné zprávy o zrušení sankcí proti Íránu, po kterém se na trh dostane ještě více ropy, změnil výhled pro hospodářskou situaci v ropném sektoru Jižního Texasu z „depresivní" na „téměř beznadějnou".

Ředitel úřadu geologie na University of Texas v komentáři k situaci, řekl, že ve státě zažili tento druh recese, ale ne v takovém měřítku. „Tato recese je hlubší a delší, než ty, které byly v letech 1999, 2007, 2009.  A nikdo nevidí žádné známky dna."

Je jen škoda, že americký tisk prakticky ignoruje připomínku, že na začátku celosvětového pádu cen ropy stály právě Spojené státy a Saúdská Arábie, které nadměrnou produkcí takto "tiše" doplnily sankce proti Rusku, v očekávání, že se hospodářsky zhroutí. A nyní se zdá, že se jim situace vymkla z rukou.


(kou, prvnizpravy.cz, ustoday.com, foto: arch.)