Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Nová uprchlická trasa povede přes Černé moře a Bulharsko až do Polska

Nová uprchlická trasa povede přes Černé moře a Bulharsko až do Polska

Úplné uzavření vnějších hranic EU je iluzí, uprchlíci si opět najdou jinou trasu, tvrdí Izzabella Cooper, mluvčí evropské agentury FRONTEX.

Ilustrační foto
29.leden 2016 - 20:00

"Můžeme se snažit, ale hranice EU nejdou zcela uzavřít, pašeráci získali za převedení uprchlíků v loňském roce čtyři miliardy euro. Stále hledají nové trasy, jsme bezmocní ....," doslova řekla Izzabella Cooper, mluvčí evropské agentury FRONTEX.

V případě, že Řecko a Turecko budou uznány jako první bezpečné státy, aby se zastavil tok uprchlíků přes Egejské moře, očekává agentura FRONTEX a  výzkumníci zabývající se dlouhodobě migrací  rychlým přesunem uprchlícké trasy. Je zde stále více důkazů o tom, že nová hlavní trasa povede z Turecka přes Černé moře, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu do Polska.

V posledních letech byly zaznamenány časté zeměpisné přesuny uprchlických cest. Začátkem roku 2000 se tisíce Afričanů přeplavilo loděmi na Kanárské ostrovy. Po zásazích agentury FRONTEX se trasa přesunula,  nejdříve do Španělska, pak do Itálie a konečně v roce 2015 z turecké pevniny na řecké ostrovy. Mezitím ještě převaděči zprovoznili i "arktickouí" cestu přes ruský Petrohrad a Murmansk do Finska.

Už i do Švédska připlavali migranti na gumovém člunu

Pro migranty už není cesta do západní Evropy přes Středomoří tou ideální a tak "organizátoři" vymysleli další možnou cestu, arktickou, přes Rusko do Norska,  napsal v říjnu loňského roku Südeutsche Zeitung.

Evropská agentura FRONTEX koordinuje operativní spolupráci mezi členskými státy v oblasti řízení vnějších hranic; napomáhá členským státům při odborné přípravě vnitrostátní pohraniční stráže, včetně vypracovávání společných standardů odborné přípravy; provádí analýzu rizik; pokračuje v rozvoji výzkumu souvisejícího s kontrolou a ostrahou vnějších hranic; napomáhá členským státům v situacích, které vyžadují zvýšenou technickou a operativní pomoc na vnějších hranicích; poskytuje členským státům nezbytnou podporu při organizaci společných návratových operací.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)