Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Pentagon chce otevřít další bojiště, tentokrát v Libyi

NYT: Pentagon chce otevřít další bojiště, tentokrát v Libyi

Pentagon stupňuje sběr informací v Libyi a Obamova administrativa připravuje plány na otevření další fronty ve válce proti Islámskému státu, píše The New York Times.

Ilustrační foto
27.leden 2016 - 21:22

Noviny jsou zneklidněny tím, že tato eskalace je plánována bez vážné debaty v Kongresu o přínosech a rizicích vojenského tažení. Přitom po nové vojenské intervenci by se válka mohla přelít i do dalších afrických zemí.

Administrativa USA tvrdí,  že kampaň v Libyi by mohla začít během pár týdnů. Ke kampani se pravděpodobně připojí Velká Británie, Francie a Itálie.

Šéf sboru náčelníků štábů generál Dunford řekl na tiskové konferenci, že útoky na militantní buňky IS v Libyi, postaví zeď, která izoluje podporovatele a bojovníky IS v severní a subsaharské Africe.

"Cíl je rozumný, ale armáda přesvědčivě zatím neprokázala, že to je dosažitelný cíl,"  píše se v novinách. I když letecké údery na cíle IS mohou být úspěšné, není jasné, zda Pentagon bude mít spolehlivé pozemní síly schopné udržet území. Lze i věřit tomu, že úspěšné nálety budou pokušením pro to vyslat na bojiště americké pozemní jednotky.

Kaddáfího vlastně zabil tehdejší francouzský prezident Sarkozy

Noviny doufají, že: vyhlídka na otevření nové fronty v Libyi donutí Kongres USA, aby přehodnotil kampaň proti IS.

(rp,prvnizpravy.cz,newyorktimes.foto:arch.)