Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Trump odvolá Obamou jmenované vyslance včetně Česka!

NYT: Trump odvolá Obamou jmenované vyslance včetně Česka!

Přechodný tým zvoleného prezidenta Donalda Trumpa vydal příkaz, že „političtí" američtí velvyslanci by měli opustit svá místa v den inaugurace 20. ledna, uvedl New York Times s odkazem na americké diplomaty.

Donld Trump odvolá "Obamovy" velvyslance
7.leden 2017 - 22:03

Podle publikace, žádost „bez výjimky" byla poslána na ministerstvo zahraničních věcí 23. prosince. Jedná se o takzvané „politické" vyslance, kteří byli jmenováni díky úzkým vazbám na odstupujícího prezidentem Baracka Obamu. Jedná se mimo jiné o vyslance v Kostarice, České republice, Belgii, na Novém Zélandu, v sídle OSN v Ženevě a další.

„Političtí" velvyslanci téměř vždy opouštějí svá místa na konci funkčního období prezidenta. Existují také profesionální diplomaté, kteří bez ohledu na změnu vlády nadále plní své funkce v hostitelských zemích, napsaly noviny.

Trumpova vláda prý zruší 70% Obamových zákonů a nařízení!

Jak řekl zástupce přechodného týmu Trumpa, v tomto kroku není žádný zlý úmysl: Jmenovaní Obamou odejdou ze svých míst stejně, jako i tisíce politických činitelů z Bílého domu a federálních agentur. Předseda American Academy of diplomacie, Ronald Neumann poznamenal, že se očekávalo, že na konci funkčního období Obamy se budou velvyslanci muset vrátit do USA, ale nemůže si vzpomenout, kdy byly tak přesné lhůty stanoveny.


Podle deníku bylo ve Spojených státech vždy bylo dohodnuto, že někteří velvyslanci několik týdnů nebo měsíců zůstanou na svém místě, aby například jejich děti dokončily školní rok.

Pro přehzkoumání těchto drsných podmínek se  „političtí“ velvyslanci mohou obrátit k pravděpodobnému americkému ministrovi Rexu Tillersonovi, nebo na někoho ze zástupců přechodného Trumpova týmu, dodal tisk.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)