Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

NYT: U počasí dochází k tomu, před čímž vědci tak dlouho varovali

NYT: U počasí dochází k tomu, před čímž vědci tak dlouho varovali

Povodně, sucha, květy uprostřed zimy - počasí v roce 2015 bylo zcela nepředvídatelné. Někteří vědci poukazují na aktivitu přírodního jevu El Niño, ale jiní se domnívají, že existují i ​​jiné příčiny anomálií.

Tornáda v USA zabila desítky lidí
2.leden 2016 - 01:11

„Co se děje s počasím?" Takovou otázkou se zabýval americký deník The New York Times.

Tornáda a rozkvetlé stromy uprostřed zimy ve Spojených státech, sucha v Africe a záplavy ve Velké Británii – rok 2015 byl poznamenán povětrnostními anomáliemi po celém světě a očekává se, že bude uznán jako nejteplejší v historii.

Podle vědců je příčinou tohoto chaosu kolísání teploty povrchové vody v tropickém Pacifiku - jde o klimatický jev nazývaný El Niño, a který v posledních několika měsících vydává obrovské množství tepla. Podle vědců k fenoménu El Niño dochází jednou za tři až sedm let, a tentokrát byl třetím nejsilnějším v historii pozorování.

El Niňo naděluje

Ale to není vše, píší noviny: obrovská roli zde hraje lidská činnost.„Náhoda, nebo ne, ale nyní se zdá, jako by se odehrávaly současně všechny problémy, před nimiž odborníci varují celé roky," - poukazuje článek.

Například skupina vědců pod vedením profesora Mylese Allena z Oxfordu dospěla k závěru, že pravděpodobnost těžké dešťů v Británii se zvýšila o 40% v důsledku lidské činnosti. „Pro nás jako vědce je ponižující, že 20 let o tom hovoříme, ale pouze tehdy, když lidé uvidí narcisy v prosinci, začnou říkat: „Ano, možná mají pravdu"," dodal hořce Allen.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)