Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

NYT: USA připravovaly kybernetický útok na Írán

NYT: USA připravovaly kybernetický útok na Írán

Použití plánu s kódovým označením "Nitro Zeus" se očekávalo v případě, že by diplomatické úsilí ohledně jaderného programu Teheránu selhalo. Írán by vrátilo do doby kamenné.

Ilustrační foto
17.únor 2016 - 22:01

Podle deníku New York Times měl plán s krycím názvem Nitro Zeus, vyvinutý v prvních letech působení amerického prezidenta Baracka Obamy, zneschopnit íránskou vzdušnou obranu, telekomunikační systémy a klíčové prvky elektrické soustavy v zemi. Byl odložen po 14. červenci, kdy Írán a "šestka" velmocí dosáhly historické dohody o vypořádání dlouhodobých problémů íránského atomu.

V publikaci se píše, že Nitro Zeus bylo jedním z opatření k zajištění dostupné alternativy války ve velkém měřítku v případně, pokud by Írán vystoupil proti USA nebo jejich spojencům v regionu. Tento plán by vyžadoval účast tisíců amerických pracovníků vojenských a výzvědných služeb, stejně jako desítky milionů dolarů a rozmístění špionážních zařízení v íránské počítačové síti.

Deddis: Amerika dosáhla bodu, kdy bez války nemůže žít!

Podle tisku ve stejné době americké zpravodajské agentury vyvinuly druhý plán užšího zaměření, zahrnující kybernetický útok na íránský závod Fordo na obohacování uranu, postavený v horách poblíž města Kom. Předpokládalo se, že tato operace by byl utajená, a v tomto případě by ji mohl prezident povolit, a to i při absenci probíhajícího konfliktu mezi zeměmi.

New York Times uvádí, že existence plánu Nitro Zeus byla objevena při práci na přípravě dokumentárního filmu Zero Day, režírovaný Alexem Gibneyem. První projekce filmu proběhne na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně ve středu.

Vůči Íránu byla zrušena většina sankcí 16.ledna – v den, kdy  MAAE předložila zprávu potvrzující připravenost orgánů k implementaci vytvořeného programu na výrazné snížení jeho jaderného potenciálu. Později Evropská unie a Spojené státy potvrdily zrušení hospodářských a finančních sankcí vůči Íránu, vztahujících se k jeho jadernému programu.

(kou, prvnizpravy.cz, nyt.com, foto: arch.)