Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Obama v jediném rozhovoru Putina pochválil a zároveň ho ponížil

Obama v jediném rozhovoru Putina pochválil a zároveň ho ponížil

Obama řekl, že ruský prezident "dokonale zdvořilý a velmi upřímný" a přikládá ke vztahům se Spojenými státy mnohem důležitější roli, než si mnozí Američané myslí.

Barack Obama a Vladimir Putin
12.březen 2016 - 01:12

Zároveň však americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro The Atlantic, kde popisoval své vztahy a dojmy z jednání s Vladimirem Putinem uvedl, že postavení je Moskvy ve světě mnohem slabší.

„Při všech našich setkáních byl Putin bezvadně slušný, velmi otevřený. Naše schůzky se konají ve velmi věcně, nikdy mě nenechal čekat, jako mnoho jiných...,"  řekl americký prezident.

Ruský prezident přikládá vztahům se Spojenými státy je mnohem důležitější roli, než mnozí Američané myslí, uvedl šéf Bílého domu.

„Vždycky měl zájem o spolupráci s námi a být vnímán jako náš partner, protože není tak hloupý. Uvědomuje si, že se celkové postavení Ruska ve světě se stalo mnohem slabší," uvedl Obama. Přičemž, by si ruský vůdce neměl myslet, že„vtržením na Krym a podpora Bašáru Asadovi z něj dělá světového hráče“. Navíc se Putin nezůčastňuje jednání, kde se vytváří program, například „dvacítky“ (G-20 – pozn.). Není to poprvé, co snižuje roli Ruska. Již v roce 2014 vyhlásil, že Rusko je „regionální mocnost“, a nikoliv světová.

Obama: „Druhá nejsilnější armáda" nepomůže Rusku k vítězství v Sýrii

Obama rovněž uvedl, že se nehodlá kvůli Ukrajině dostat do vojenského konfliktu s Ruskem. The Atlantic uvedly – ovšem bez uvozovek, tedy jako citaci, zajímavou poznámku, že Ukrajina hraje klíčovou roli pro zájmy Ruska, ale ne pro Ameriku.

(kou, prvnizpravy.cz, theatlantic.com, foto: arch.)