Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Odchod Krymu z Ukrajiny komentoval Miloslav Ransdorf na svém webu

Odchod Krymu z Ukrajiny komentoval Miloslav Ransdorf na svém webu

Na otázku čtenáře svého webu zaměřenou na anexi Krymu odpověděl europoslanec Miloslav Ransdorf, který se krátce po své soukromé badatelské cestě do Švýcarska na pár dnů odmlčel, ale nyní opět odpovídá na otázky čtenářů. 

Když jsou na globusu posunuty polokoule, takto je posunutý i Krym
14.prosinec 2015 - 21:20

"Odpůrci připojení Krymu k RF argumentují budapešťským memorandem z roku 1994, v němž se signatáři , mezi kterými byla i RF, zaručili za teritoriální integritu Ukrajiny. Z ruské strany zaznívá argument, že toto memorandum nebylo ratifikováno, ale vzhledem k tomu, že tento dokument prošel Radou bezpečnosti OSN, ratifikace nebyla nutná. Ruská strana ale uvádí, že připojení Krymu k Ukrajině v roce 1954 nebylo projednáno Nejvyšším sovětem. To je pravda a záležitost je komplikovaná," píše komunistický europoslanec Ransdorf.

Zajímavá otázka: Kdo bdí nad dodržováním ženevských konvencí?
 

"Na Krymu tamější politikové původně odtržení od Ukrajiny nechtěli. Žádali více pravomocí a případně federalizaci Ukrajiny. Ale nové vedení Ukrajiny po Majdanu s nimi odmítalo jednat a snažilo se je kriminalizovat. Kdyby vláda Ukrajiny provedla decentralizaci moci a správy, Krym by nebyl od ní odešel. Odchod Krymu z Ukrajiny byl tedy do značné míry ovlivněn vývojem v Kyjevě. Ve hře byla také snaha Američanů získat pod kontrolu námořní základnu v Sevastopolu, kterou měli mít Rusové podle platné smlouvy do roku 2042 s právem pětiletého prodloužení," dodal europoslanec.

"Právo na sebeurčení bylo pro Západ argumentem v případě Kosova, ale v případě Krymu bylo jako argument odmítnuto. Dvojí metr v praxi," má jasno europoslanec Miloslav Ransdorf.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)