Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Odinovi vojáci jsou už i ve středním Švédsku (VIDEO)

Odinovi vojáci jsou už i ve středním Švédsku (VIDEO)

<< VIDEO >> Krajně pravicové občanské hlídky Odinovi vojáci, založené ve Finsku se rozšiřují na další území Skandinávie.

Odinovi vojáci
22.březen 2016 - 21:23

Hlídky domobrany Odinovi vojáci se začali etablovat ve středním Švédsku,  v kraji Dalarna,  "hlídají" ulice v Borlänge, Säter a Hedemora, informoval švédský Radio News.

"Víme, že se začali usazovat v kraji Dalarna, ale nemohu v této fázi říci mnohem víc," řekl policejní mluvčí Thomas Hellgren.

"Víme, že skupina se usadila v kraji Dalarna. Podle mých zdrojů, hlídky patrolovaly během víkendu v Borlänge, Säter a Hedemora," říká Jonathan Leman, redaktor novin Expo a odborník na krajní pravici.

"Odinovi vojáci také "hlídají" ve Stockholmu a Trelleborgu," pokračuje Leman.

"Jsem přesvědčen, že hlídky Odinovi vojáci" budou vytvářet pouze nejistotu, obavy a konfrontace," dodává Leman.Ódinovi vojáci  je finská organizace domobrany. Její členové hlídkují v ulicích měst a dle svých prohlášení chrání Finy před přistěhovalci a kriminalitou. Organizace byla založena v závěru roku 2015 v západofinském pohraničním městě Kemi, jež se stalo vstupním místem migrace. Vznikla prostřednictvím facebookové stránky.Jejím zakladatelem je Niina Ruuska.

V polovině ledna 2016 měla podle vlastního vyjádření své buňky ve 23 finských městech, policie potvrdila jejich činnost v pěti. Facebooková stránka vykazovala v té době 7,5 tisíce příznivců. Po hlášeních o kriminálním pozadí některých členů organizace zrušila své webové stránky. Kritici vnímají Ódinovy vojáky jako rasistickou organizaci, jejíž členové jsou bývalí trestanci. Sami členové Ódinových vojáků byli viděni v bundách s protiimigrantskými nápisy a výzvami pro bílé Finsko, nebo proti islámským vetřelcům.

(rp,prvnizpravy.cz,radiosweden,foto:arch.)
"