Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Opravdu zlom? Mír v Sýrii na základě dohody USA a Ruska?

Opravdu zlom? Mír v Sýrii na základě dohody USA a Ruska?

Moskva a Washington vydaly společné prohlášení, které obsahuje návrh na uzavření příměří v Syrské arabské republice od 27. února 2016 - je to konec krveprolití, jak říká Vladimir Putin?

Vladimir Putin a Barack Obama
24.únor 2016 - 01:12

Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s tím vydal zvláštní prohlášení: „Naši vyjednavači uskutečnili několik kol uzavřených konzultací. V důsledku toho se podařilo dosáhnout důležitý, konkrétní výsledek. Bylo dosaženo dohody o ukončení válečného stavu v Sýrii od půlnoci damašského času 27. února 2016.“

Všechny válčící strany v Sýrii by měly Moskvě a Washingtonu potvrdit svůj souhlas s dohodou a složit zbraně do poledne 26. února, řekl ruský prezident. S ohledem na tuto operaci nebude ani Rusko, ani  Spojené státy provádět letecké údery. Zároveň ale Islámský stát, Džebhat en-Nusra a další teroristické organizace jsou z vyloučeny z dohody o příměří, zdůraznil ruský vůdce. Údery proti nim budou pokračovat.

Ruský prezident také dodal, že on a Barack Obama tuto dohodu schválili.

Moskva zejména provede nezbytnou součinnost s vládou Sýrie, řekl Putin. Prezident také sdělil, že Washington bude mít podobnou práci s opozičními skupinami, které podporuje. Kromě toho, Putin řekl, že Rusko doufá, že „algoritmus akcí" mezi Moskvou a Washingtonem ohledně Sýrie získá  podporu dalších států v regionu.

„Doufám, že syrské vedení a naši partneři v regionu i mimo něj budou podporovat algoritmus dění dohodnutý Ruskem a Spojenými státy," poznamenal ruský prezident.

„Nejdůležitějčí věcí je vytvořit podmínky pro skutečný politický proces prostřednictvím  širokého mezisyrského dialogu v Ženevě pod záštitou OSN," zdůraznil.

„Objevila se reálná šance na konec let krveprolití a násilí," dodal Vladimir Putin.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)