Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Ottawský profesor: Majdan nebyl boj o svobodu ale o moc!

Ottawský profesor: Majdan nebyl boj o svobodu ale o moc!

V rozhovoru pro polský zpravodajský web Kresy uvedl Dr. Iwan Kaczanowski z ottawské univerzity svoji verzi majdanských událostí z února 2014. Podle něj nebyla většina demonstrantů zastřelena Berkutem, ale naopak organizátory Majdanu.

Dr. Iwan Kaczanowski z ottawské univerzity
11.březen 2016 - 01:13

Podle oficiální verze ukrajinské vlády, speciální jednotky policie, Berkut, jsou zodpovědné za masakr na Majdanu. Podle této zprávy důstojníci Berkutu mají na svědomí všechny zastřelené ze dne 20.února 2014 na Majdanu.

S výjimkou jednoho, který byl zabit v budově na Kreščatiku. Podle této verze milice úmyslně dopustila  vraždění demonstrantů na popud prezidenta Janukovyče a tehdejší vlády. Nyní jsou členové Berkutu obviněni ze zabití 48 ze 49 majdanských obětí z 20. února 2014.

"Tento výklad je široce přijímaný západními vládami a médii. Podobně zprávu přebírají i polské sdělovací prostředky. Nikdo se neptá po důkazech," konstatuje Dr. Ivan Kaczanowski.


"Já jsem provedl své vlastní šetření o tomto masakru. Ukazuje se, že to bylo úplně opačně. Že operace byla provedena některými představiteli "Majdanu", ze strany oligarchů a krajní pravice. Jejich cílem bylo zabíjet lidi stojící na jejich straně, kteří si ale neuvědomovali, že jsou zabiti puškami své strany. To vše bylo zinscenováno pro převzetí moci," pokračoval Kaczanowski.

Typický přístup Západu: Rozvrtat stát a potom ho opustit

Prezentoval jsem své výsledky v San Franciscu

"Na výročním zasedání amerických politologů v San Francisku jsem prezentoval své výsledky. Moje analýzy a důkazy vycházejí z běžně dostupných videí, včetně polských, několika tisíc dostupných obrazů sdělovacích prostředků zahraničních zpravodajů a očitých svědectví z Majdanu, které byly zveřejněny na sociálních sítích, stejně jako nahrané rozhovory důstojníků SBU, jednotky ostřelovačů "Alfa" a jejich velitelů, stejně jako ostatních jednotek ministerstva vnitra na Majdanu," uvádí Dr. Iwan Kaczanowski z ottawské univerzity.

"Podle těchto důkazů můžete vytvořit kompletní chronologii všech událostí. Jsem schopen lokalizovat místa téměř všech demonstrantů, kteří byli zabiti. Spolu s informacemi: kdy a na jakém místě byli, když výstřely byly vypáleny a z které strany bylo vystřeleno. Na tomto základě jsem dospěl k závěru, že většina demonstrantů byla zastřelena ukrytými střelci z míst kontrolovaných v té době sílami Majdanu, například z hotelu Ukrajina," pokračuje Kaczanowski.

"Nemohu vyloučit, že někteří z demonstrantů byli zabiti policií, ale zatím jsem pro to nenašel žádný důkaz. Naopak nahrávky, které se prezentují jako důkazy, že Berkut zastřelil demonstranty, byly upraveny a nesouhlasí s momenty, ve kterém byly demonstranti zabiti, se směrem a typem střel, stejně jako druhů střeliva, které byly nalezeny v jejich tělech. Ještě před masakrem byly vypáleny střely proti milici z míst ovládaných "Majdanem", a to především z hudební konzervatoře, v důsledku čehož byli čtyři policisté zabiti a mnoho jich bylo zraněno," je přesvědčen Kaczanowski.

Celý rozhovor

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:FB kaczanowski)