Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

PB: Polská jablka jsou nejlevnější, ale nikdo je nekupuje

PB: Polská jablka jsou nejlevnější, ale nikdo je nekupuje

Polským ovocnářům nepřinesl Nový rok změny k lepšímu. Jejich jablka se stále nekupují, ačkoliv jsou ve východní Evropě nejlevnější.

Ilustrační foto
13.únor 2016 - 01:12

Pádem rublu v Rusku, zavřením ruských hranic k dovozu a kvóty z arabských zemí zbavují Poláky poslední naděje vydělat na sklizni ovoce, píše polský portál Puls Biznesu.

„Cena nevytváří zázraky. Jsou nejlevnější, ale ani tak se neprodají. Že vývoz jablek nezačal a nezačne je příznakem průmyslu. Něco společného s jablky má ... ropa," uvedl Plus Biznesu. Jablka z Polska jsou v současné době nejlevnější v Evropě. Nabídka polských ovocnářů je 15 - 31 centů za kilogram, zatímco ukrajinská činí21 - 41 eurocent, Ruská 52 - 82 centů, a moldavská a Běloruská 28 centů za kilogram, uvádí polský portál.

Polský velvyslanec lobboval za dovoz jablek do USA 

„Na rozdíl od zjevné skutečnosti, že (naše jablka) jsou nejlevnější a my je neprodáváme, není  žádný paradox. Jablka jsou dražší než loni, a produkce nejvyšší kvality je málo, ale pouze taková jablka mohou být prodávána za nejlepší cenu," říká Witold Boguta, předseda Národního svazu svazu producentů ovoce a zeleniny.
 
Připomněl, že před rokem řada zemí koupila polská jablka a posílala dál na východ. Kam nikdo nepronikl. „Letos bylo oznámeno, že hranice jsou uzamčeny, a tyto země nejsou schopny prodávat jablka objezdem, a navíc je pád rublu je tak silný, že dovozová jablka by se stala mnohem dražší,"  zdůrazňuje Boguta.
 
Mnoho rozvíjejících se trhů byly v nedávné době omezilo nákupy, například arabské země. Levná ropa vede k tomu, že není dostatek peněz, a začínají zavádět kvóty na dovážené ovoce. V Egyptě to byly celní přirážky – před půl druhým měsícem to bylo 20 procent, a je nyní 40 procent, zdůrazňuje portál.
 
Jedná se o jednoduchý a účinný způsob pro blokování úniku měny, a to zejména v zemi, která má přístup k místnímu ovoci. Importované jablko lze snadno vyměnit místními pomeranči, shrnuje Plus Biznesu.

(kou, prvnizpravy.cz, pb.pl, foto: arch.)