Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon představil nového "lovce" ruských ponorek

Pentagon představil nového "lovce" ruských ponorek

Ve válce budoucnosti nebude pravděpodobně potřeba více vojáků. Rusko a Čína pokračují ve vývoji robotických zbraní, Spojené státy nyní představili robotickou ponorku.

Ilustrační foto
29.únor 2016 - 21:23

Více než 30 metrů dlouhá je Sea Hunterv současné době největší plně automatizovaný válečný stroj na světě. Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), ukázala první obrázky ponorky "lovce",  projekt byl již započat v roce 2010.

Na obrázcích futuristická loď vypadá poněkud znetvořeně, ale je to kvůli testovacím účelům. V normálním provozu nástavby zmizí. Křest ponorky je naplánován na duben, ale jak je vidět společnost DARPA se rozhodla zveřejnit některé z oficiálních snímků.

The Sea Hunter je dostatečně rychlá ponorka, aby při lovu stačila nejnovějším ponorkám. Ponorka i přes malou velikost má na moři dostatečnou stabilitu. Vysoce výkonný sonar umožňuje sledovat i ty nejtišší ponorky. Ponorka může být na moři 60 až 90 dnů v provozu nonstop.

Pentagon se nervuje kvůli „zabijáckým robotům“ Ruska a Číny

Design "lovce", včetně velikosti  je protiváhou současného trendu amerického námořnictva, které má lodě lodí stále větší, složitější a dražší. Očekává se, že malé bezpilotní ponorky půjdou v několika v příštích několika letech do provozu. Předtím, než se tak stane, by měla však loď být testována dva roky.

The Sea Hunter je neozbrojený, je určen pouze k objevování a vystopování soupeře. Loď se nemůže bránit proti lodím, letadlům nebo bezpilotním letounům. V tom spočívá zřejmě slabost tohoto konceptu.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)