Svátek má: Adriana

Zprávy

Velikost textu:

Počet Ukrajinců v Rusku dosáhl 2,6 milionu!

Počet Ukrajinců v Rusku dosáhl 2,6 milionu!

Zároveň se v prvním čtvrtletí roku 2015 příliv imigrantů z Ukrajiny do Ruska, kteří se hlásí k trvalému pobytu, oproti loňskému roku více než zdvojnásobil - až na 58.600 osob.

Proud uprchlíků z Ukrajina nekončí
14.červenec 2015 - 23:01

List Izvestija o tom informuje s odkazem na zprávu Rosstatu.

Podle Federální migrační služby Ruska dosáhl 2. července 2015 počet ukrajinských občanů pobývajících na území Ruské federace výše 2,6 milionu - včetně 1,6 milionu mužů a 1.000.000 žen. Jsou to studenti, podnikatelé, turisté, stejně jako nucení migranti.

Jak Rosstat uvedl ve zprávě, v lednu až dubnu 2015 se příliv imigrantů z Ukrajiny k trvalému pobytu v Rusku více než zdvojnásobil - až na 58.600 lidi. Podle deníku Izvestija prudké zvýšení dokládá čistá míra růstu migrace Ukrajiny (rozdíl mezi počtem přistěhovalých a odcházejících) a je čtyřnásobná. Celkově v prvním čtvrtletí roku 2015 je v Rusku o 10% více cizích státních příslušníků, než za stejné období loňského roku (celkem 178.800 osob). Z nich, ze zemí SNS  do Ruské federace dorazilo 162.600 lidí. Podle Rosstatu, nárůst migrace byl pozorován z Arménie a Moldavska.

Co až Česko postaví před kvóty pro uprchlíky z Ukrajiny?

Příliv migrace z Uzbekistánu, Tádžikistánu, Ázerbajdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Turkmenistánu, naopak poklesl.

Vedoucí oddělení prognózování Manpower HSE Andrej Korovin uvedl, že ukrajinští emigranti v Rusku mohou úspěšně hledat práci, protože patří ke společné slovanské kultuře a mluví rusky.

„V první řadě jdou Ukrajinci, samozřejmě, na rusky mluvící území. Jsou to uprchlíci, ženy, děti. Potvrzuje se fakt, že cestují ti, kteří nechtějí bojovat v bratrovražedné občanské válce. Za to je nelze obviňovat - jsem přesvědčen, že je to správné morální rozhodnutí," řekl Korovin.

Podle ukrajinského politologa Vladimira Kornilova, na prvním místě mezi příčinami odchodu Ukrajinců do Ruska je válka v Donbasu, druhým důvodem je obtížná ekonomická situace v zemi.

„Ve srovnání s ruskými ekonomickými problémy je situace na Ukrajině úplnou katastrofou. Lidé přicházejí o svá pracovní místa a živobytí. Slibovaný evropská ráj nepřišel. Ti, co skákali na  Majdanu, pochopili, že neexistuje žádný bezvízový režim, zejména volný pohyb pracovních sil, a na Ukrajince v Evropě nikdo nečeká. Proto zůstává jediná cesta – Rusko," konstatoval analytik věří.

Kornilov také vyjádřil názor, že tok ukrajinských imigrantů v Rusku se zvýší, pokud se hospodářská situace na Ukrajině nadále zhorší.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: